
Vintage Deep Cherry Blanket Stand By Homeroots
Traditional in style this Vintage Deep Cherry Blanket Rack is the perfect example of classic. Skillfully crafted from poplar hardwood solids, this gorgeous blanket stand is multipurpose in function. It features horizontally carved wooden rails that are semi-aligned at intervals to allow for easy hanging. The four classic wooden legs are placed on a pedestal with the entire rack covered in a Deep Cherry polish. 33" x 28" x 12.5"
Specifications
| Product Category: | Coat Racks |
| Product Dimensions: | 33 H x 28 W x 12.5 D |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389634 |
| Product UPC: | 4512822875507 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Vintage Deep Cherry Blanket Stand |
| Deep Cherry Blanket Stand |
| Cherry Blanket Stand |
| Vintage Deep Cherry Blanket |
| Deep Cherry Blanket |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $295.63
-65%$295.63
$103.47More Images









Vintage Deep Cherry Blanket Stand By Homeroots
Traditional in style this Vintage Deep Cherry Blanket Rack is the perfect example of classic. Skillfully crafted from poplar hardwood solids, this gorgeous blanket stand is multipurpose in function. It features horizontally carved wooden rails that are semi-aligned at intervals to allow for easy hanging. The four classic wooden legs are placed on a pedestal with the entire rack covered in a Deep Cherry polish. 33" x 28" x 12.5"
Specifications
| Product Category: | Coat Racks |
| Product Dimensions: | 33 H x 28 W x 12.5 D |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389634 |
| Product UPC: | 4512822875507 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Vintage Deep Cherry Blanket Stand |
| Deep Cherry Blanket Stand |
| Cherry Blanket Stand |
| Vintage Deep Cherry Blanket |
| Deep Cherry Blanket |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Traditional in style this Vintage Deep Cherry Blanket Rack is the perfect example of classic. Skillfully crafted from poplar hardwood solids, this gorgeous blanket stand is multipurpose in function. It features horizontally carved wooden rails that are semi-aligned at intervals to allow for easy hanging. The four classic wooden legs are placed on a pedestal with the entire rack covered in a Deep Cherry polish. 33" x 28" x 12.5"
Specifications
| Product Category: | Coat Racks |
| Product Dimensions: | 33 H x 28 W x 12.5 D |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389634 |
| Product UPC: | 4512822875507 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Vintage Deep Cherry Blanket Stand |
| Deep Cherry Blanket Stand |
| Cherry Blanket Stand |
| Vintage Deep Cherry Blanket |
| Deep Cherry Blanket |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























