
Transistional Creamy White Writing Desk By Homeroots
Inspire your creativity with the Transitional Creamy White Writing Desk. This dual toned marvel creation flaunts a unique trellis styled leg which highlights its authentic form. The natural toned wooden desk blends perfectly with the off white framework, providing ample writing space accompanied with a single center drawer for your immediate accessory needs. Rejuvenate your work space or home office with this beautiful writing desk. 30" x 43" x 21"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 43 W x 21 D |
| Product Color: | Natural |
| Product Material: | Poplar,eng wood |
| Base Material: | Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Painted |
| Product Style: | Farmhouse inspired transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402056 |
| Product UPC: | 808230103719 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Transistional Creamy White Writing Desk |
| Creamy White Writing Desk |
| White Writing Desk |
| Transistional Creamy White Writing |
| Creamy White Writing |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $574.74
-65%$574.74
$201.16More Images








Transistional Creamy White Writing Desk By Homeroots
Inspire your creativity with the Transitional Creamy White Writing Desk. This dual toned marvel creation flaunts a unique trellis styled leg which highlights its authentic form. The natural toned wooden desk blends perfectly with the off white framework, providing ample writing space accompanied with a single center drawer for your immediate accessory needs. Rejuvenate your work space or home office with this beautiful writing desk. 30" x 43" x 21"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 43 W x 21 D |
| Product Color: | Natural |
| Product Material: | Poplar,eng wood |
| Base Material: | Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Painted |
| Product Style: | Farmhouse inspired transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402056 |
| Product UPC: | 808230103719 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Transistional Creamy White Writing Desk |
| Creamy White Writing Desk |
| White Writing Desk |
| Transistional Creamy White Writing |
| Creamy White Writing |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspire your creativity with the Transitional Creamy White Writing Desk. This dual toned marvel creation flaunts a unique trellis styled leg which highlights its authentic form. The natural toned wooden desk blends perfectly with the off white framework, providing ample writing space accompanied with a single center drawer for your immediate accessory needs. Rejuvenate your work space or home office with this beautiful writing desk. 30" x 43" x 21"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 43 W x 21 D |
| Product Color: | Natural |
| Product Material: | Poplar,eng wood |
| Base Material: | Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Painted |
| Product Style: | Farmhouse inspired transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402056 |
| Product UPC: | 808230103719 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Transistional Creamy White Writing Desk |
| Creamy White Writing Desk |
| White Writing Desk |
| Transistional Creamy White Writing |
| Creamy White Writing |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























