
Traditional White Wooden Chair By Homeroots
This Traditional White Wooden Chair will perfectly complement your home decor. Perfectly crafted with wood and MDF, you are assured of durability, strength, and comfort. The elegant white finish adds to the beauty. Offering comfort with style, this beautiful addition helps you complete your dining room, kitchen, or living room. 30" H x 17" W x 17" D
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 17in W x 17in D x 30in H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Leg Material: | Manufactured Wood |
| Product Color: | White |
| Leg Color: | White |
| Number of Chairs Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 689211809697 |
| Product SKU: | 285858 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional White Wooden Chair |
| White Wooden Chair |
| Traditional White Wooden |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Traditional White Wooden Chair By Homeroots
This Traditional White Wooden Chair will perfectly complement your home decor. Perfectly crafted with wood and MDF, you are assured of durability, strength, and comfort. The elegant white finish adds to the beauty. Offering comfort with style, this beautiful addition helps you complete your dining room, kitchen, or living room. 30" H x 17" W x 17" D
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 17in W x 17in D x 30in H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Leg Material: | Manufactured Wood |
| Product Color: | White |
| Leg Color: | White |
| Number of Chairs Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 689211809697 |
| Product SKU: | 285858 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional White Wooden Chair |
| White Wooden Chair |
| Traditional White Wooden |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Traditional White Wooden Chair will perfectly complement your home decor. Perfectly crafted with wood and MDF, you are assured of durability, strength, and comfort. The elegant white finish adds to the beauty. Offering comfort with style, this beautiful addition helps you complete your dining room, kitchen, or living room. 30" H x 17" W x 17" D
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 17in W x 17in D x 30in H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Leg Material: | Manufactured Wood |
| Product Color: | White |
| Leg Color: | White |
| Number of Chairs Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 689211809697 |
| Product SKU: | 285858 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional White Wooden Chair |
| White Wooden Chair |
| Traditional White Wooden |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























