
Traditional Traditional Cherry Oval Coffee Table By Homeroots
Add a touch of vintage with the beautiful Traditional Traditional Cherry Oval Coffee Table. Carved from selected rubber wood solids, the table top has a simple cherry veneer finish with an inlay design comprised of maple and walnut veneers. The exquisitely carved S shaped cabriole legs enhances it's aesthetic appearance. This Queen Anne style of furniture design provides ample serving space and would make the perfect addition to your den or living room. 20.5" x 37.75" x 25.75"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 37.75in W x 25.75in D x 20.25in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389920 |
| Product UPC: | 4512822878331 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Cherry Oval Coffee Table |
| Cherry Oval Coffee Table |
| Traditional Traditional Cherry Oval Coffee |
| Traditional Cherry Oval Coffee |
| Traditional Traditional Cherry Oval |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $777.90
-65%$777.90
$272.26Traditional Traditional Cherry Oval Coffee Table By Homeroots
Add a touch of vintage with the beautiful Traditional Traditional Cherry Oval Coffee Table. Carved from selected rubber wood solids, the table top has a simple cherry veneer finish with an inlay design comprised of maple and walnut veneers. The exquisitely carved S shaped cabriole legs enhances it's aesthetic appearance. This Queen Anne style of furniture design provides ample serving space and would make the perfect addition to your den or living room. 20.5" x 37.75" x 25.75"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 37.75in W x 25.75in D x 20.25in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389920 |
| Product UPC: | 4512822878331 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Cherry Oval Coffee Table |
| Cherry Oval Coffee Table |
| Traditional Traditional Cherry Oval Coffee |
| Traditional Cherry Oval Coffee |
| Traditional Traditional Cherry Oval |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add a touch of vintage with the beautiful Traditional Traditional Cherry Oval Coffee Table. Carved from selected rubber wood solids, the table top has a simple cherry veneer finish with an inlay design comprised of maple and walnut veneers. The exquisitely carved S shaped cabriole legs enhances it's aesthetic appearance. This Queen Anne style of furniture design provides ample serving space and would make the perfect addition to your den or living room. 20.5" x 37.75" x 25.75"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 37.75in W x 25.75in D x 20.25in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389920 |
| Product UPC: | 4512822878331 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Cherry Oval Coffee Table |
| Cherry Oval Coffee Table |
| Traditional Traditional Cherry Oval Coffee |
| Traditional Cherry Oval Coffee |
| Traditional Traditional Cherry Oval |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























