
Traditional Style Wooden Credenza By Homeroots
Enjoy the unique look of this Traditional Style Wooden Credenza when you place it in an entryway to either your living room, bedroom, office or working area. This elegantly ornate cabinet features gorgeous trim and a black marble look fossil stone top. Its versatile design allows this lovely piece of furniture to be used as an entertainment console, entry hall credenza, a sideboard, or a dining room buffet server. The six drawers and two doors on the sides with antique brass plated for convenient storage. 32.0" H. 53.0" W. 20.5" D.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 53in W x 20.5in D x 32in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Heritage |
| Product Color: | Multi-Color |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822740317 |
| Product SKU: | 383190 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Style Wooden Credenza |
| Style Wooden Credenza |
| Traditional Style Wooden |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $2,001.06
-65%$2,001.06
$700.37More Images




Traditional Style Wooden Credenza By Homeroots
Enjoy the unique look of this Traditional Style Wooden Credenza when you place it in an entryway to either your living room, bedroom, office or working area. This elegantly ornate cabinet features gorgeous trim and a black marble look fossil stone top. Its versatile design allows this lovely piece of furniture to be used as an entertainment console, entry hall credenza, a sideboard, or a dining room buffet server. The six drawers and two doors on the sides with antique brass plated for convenient storage. 32.0" H. 53.0" W. 20.5" D.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 53in W x 20.5in D x 32in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Heritage |
| Product Color: | Multi-Color |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822740317 |
| Product SKU: | 383190 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Style Wooden Credenza |
| Style Wooden Credenza |
| Traditional Style Wooden |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enjoy the unique look of this Traditional Style Wooden Credenza when you place it in an entryway to either your living room, bedroom, office or working area. This elegantly ornate cabinet features gorgeous trim and a black marble look fossil stone top. Its versatile design allows this lovely piece of furniture to be used as an entertainment console, entry hall credenza, a sideboard, or a dining room buffet server. The six drawers and two doors on the sides with antique brass plated for convenient storage. 32.0" H. 53.0" W. 20.5" D.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 53in W x 20.5in D x 32in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Heritage |
| Product Color: | Multi-Color |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822740317 |
| Product SKU: | 383190 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Style Wooden Credenza |
| Style Wooden Credenza |
| Traditional Style Wooden |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























