
Traditional Style Carved Desk By Homeroots
Transform your house with this Wooden Traditional Style Modern Chest. This unique and alluring curved chest creates a beautiful sight to behold in any space within your home. This attractive chest features rectilinear sides, meticulous hand-carved details and three drawers with antique style brass finished hardware. The ornate look is complete with the gorgeous black marble look fossil stone top. It is skillfully handcrafted from wood solids, resin components and accents, fossil stone and brass.
32" H. 48" W. 20" D.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 48in W x 20in D x 32in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Connoisseur's |
| Product Color: | Multi-Color |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822740331 |
| Product SKU: | 383192 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Style Carved Desk |
| Style Carved Desk |
| Traditional Style Carved |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $2,824.06
-65%$2,824.06
$988.42More Images





Traditional Style Carved Desk By Homeroots
Transform your house with this Wooden Traditional Style Modern Chest. This unique and alluring curved chest creates a beautiful sight to behold in any space within your home. This attractive chest features rectilinear sides, meticulous hand-carved details and three drawers with antique style brass finished hardware. The ornate look is complete with the gorgeous black marble look fossil stone top. It is skillfully handcrafted from wood solids, resin components and accents, fossil stone and brass.
32" H. 48" W. 20" D.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 48in W x 20in D x 32in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Connoisseur's |
| Product Color: | Multi-Color |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822740331 |
| Product SKU: | 383192 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Style Carved Desk |
| Style Carved Desk |
| Traditional Style Carved |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Transform your house with this Wooden Traditional Style Modern Chest. This unique and alluring curved chest creates a beautiful sight to behold in any space within your home. This attractive chest features rectilinear sides, meticulous hand-carved details and three drawers with antique style brass finished hardware. The ornate look is complete with the gorgeous black marble look fossil stone top. It is skillfully handcrafted from wood solids, resin components and accents, fossil stone and brass.
32" H. 48" W. 20" D.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 48in W x 20in D x 32in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Connoisseur's |
| Product Color: | Multi-Color |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822740331 |
| Product SKU: | 383192 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Style Carved Desk |
| Style Carved Desk |
| Traditional Style Carved |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























