
Traditional Game Table By Homeroots
Elevate the luxury quotient of your home with this intricately carved Traditional Game Table. Crafted from selected solids and choice veneers each detail has been diligently chiseled to perfection. A scalloped edged table top is mounted on four cabriole legs that terminate in lion paw feet. The beautiful subtle game board made up of veneer inlays is reversible in design. You can play a game of chess/checkers or flip it over for a game of backgammon. Two camaflouged drawers with antique brass pull knobs also provide for additional storage options. 30" x 39" x 28"
Specifications
| Product Category: | Accent Tables |
| Product Dimensions: | 39in W x 28in D x 30in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Pine |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Heritage |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389900 |
| Product UPC: | 4512822878102 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Traditional Game Table By Homeroots
Elevate the luxury quotient of your home with this intricately carved Traditional Game Table. Crafted from selected solids and choice veneers each detail has been diligently chiseled to perfection. A scalloped edged table top is mounted on four cabriole legs that terminate in lion paw feet. The beautiful subtle game board made up of veneer inlays is reversible in design. You can play a game of chess/checkers or flip it over for a game of backgammon. Two camaflouged drawers with antique brass pull knobs also provide for additional storage options. 30" x 39" x 28"
Specifications
| Product Category: | Accent Tables |
| Product Dimensions: | 39in W x 28in D x 30in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Pine |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Heritage |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389900 |
| Product UPC: | 4512822878102 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate the luxury quotient of your home with this intricately carved Traditional Game Table. Crafted from selected solids and choice veneers each detail has been diligently chiseled to perfection. A scalloped edged table top is mounted on four cabriole legs that terminate in lion paw feet. The beautiful subtle game board made up of veneer inlays is reversible in design. You can play a game of chess/checkers or flip it over for a game of backgammon. Two camaflouged drawers with antique brass pull knobs also provide for additional storage options. 30" x 39" x 28"
Specifications
| Product Category: | Accent Tables |
| Product Dimensions: | 39in W x 28in D x 30in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Pine |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Heritage |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389900 |
| Product UPC: | 4512822878102 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























