
Traditional Cherry Round Pedestal Table By Homeroots
Portraying a combination of mid-century and chic the Traditional Cherry Round Pedestal Table is simplicity defined. Handcrafted from manufactured wood solids, the table top boasts of a beautiful maple and walnut veneer inlay design. The entire table is supported on an urn shaped pedestal which concludes in three exquisitely crafted splayed out legs. The glistening dark brown color completes the Traditional cherry look. It's the perfect addition to your den or living room. 27.75" x 30" x 30"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 30in W x 30in D x 27.75in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389884 |
| Product UPC: | 4512822877921 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Cherry Round Pedestal Table |
| Cherry Round Pedestal Table |
| Traditional Cherry Round Pedestal |
| Round Pedestal Table |
| Cherry Round Pedestal |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $783.41
-65%$783.41
$274.19More Images



Traditional Cherry Round Pedestal Table By Homeroots
Portraying a combination of mid-century and chic the Traditional Cherry Round Pedestal Table is simplicity defined. Handcrafted from manufactured wood solids, the table top boasts of a beautiful maple and walnut veneer inlay design. The entire table is supported on an urn shaped pedestal which concludes in three exquisitely crafted splayed out legs. The glistening dark brown color completes the Traditional cherry look. It's the perfect addition to your den or living room. 27.75" x 30" x 30"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 30in W x 30in D x 27.75in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389884 |
| Product UPC: | 4512822877921 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Cherry Round Pedestal Table |
| Cherry Round Pedestal Table |
| Traditional Cherry Round Pedestal |
| Round Pedestal Table |
| Cherry Round Pedestal |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Portraying a combination of mid-century and chic the Traditional Cherry Round Pedestal Table is simplicity defined. Handcrafted from manufactured wood solids, the table top boasts of a beautiful maple and walnut veneer inlay design. The entire table is supported on an urn shaped pedestal which concludes in three exquisitely crafted splayed out legs. The glistening dark brown color completes the Traditional cherry look. It's the perfect addition to your den or living room. 27.75" x 30" x 30"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 30in W x 30in D x 27.75in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389884 |
| Product UPC: | 4512822877921 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Cherry Round Pedestal Table |
| Cherry Round Pedestal Table |
| Traditional Cherry Round Pedestal |
| Round Pedestal Table |
| Cherry Round Pedestal |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























