
Traditional Cherry Oval Coffee Table By Homeroots
Don't be fooled by it's captivating presence, the Traditional Cherry Oval Coffee Table may present a dainty look but has been built with sheer perfection. The glistening dark brown cherry veneer finish combined with beautifully tapered legs with a spade like foot provides for stability. It also features a delicate maple veneer linen-fold inlay design and makes the perfect center piece to any living room. 20" x 38" x 26"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 38in W x 26in D x 20in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Poplar |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389916 |
| Product UPC: | 4512822878287 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Cherry Oval Coffee Table |
| Cherry Oval Coffee Table |
| Traditional Cherry Oval Coffee |
| Oval Coffee Table |
| Traditional Cherry Oval |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $679.64
-65%$679.64
$237.87More Images






Traditional Cherry Oval Coffee Table By Homeroots
Don't be fooled by it's captivating presence, the Traditional Cherry Oval Coffee Table may present a dainty look but has been built with sheer perfection. The glistening dark brown cherry veneer finish combined with beautifully tapered legs with a spade like foot provides for stability. It also features a delicate maple veneer linen-fold inlay design and makes the perfect center piece to any living room. 20" x 38" x 26"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 38in W x 26in D x 20in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Poplar |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389916 |
| Product UPC: | 4512822878287 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Cherry Oval Coffee Table |
| Cherry Oval Coffee Table |
| Traditional Cherry Oval Coffee |
| Oval Coffee Table |
| Traditional Cherry Oval |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Don't be fooled by it's captivating presence, the Traditional Cherry Oval Coffee Table may present a dainty look but has been built with sheer perfection. The glistening dark brown cherry veneer finish combined with beautifully tapered legs with a spade like foot provides for stability. It also features a delicate maple veneer linen-fold inlay design and makes the perfect center piece to any living room. 20" x 38" x 26"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 38in W x 26in D x 20in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Poplar |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389916 |
| Product UPC: | 4512822878287 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Cherry Oval Coffee Table |
| Cherry Oval Coffee Table |
| Traditional Cherry Oval Coffee |
| Oval Coffee Table |
| Traditional Cherry Oval |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























