
Traditional Cherry Oval Accent Table By Homeroots
Exquisite and compact in design the Traditional Cherry Oval Accent Table is built to perfection. This circular table has a very unique burnished pattern line design that provides sheer elegance. The table is supported by four cabriole styled wooden legs crafted from rubber wood solids. It also consists of two storage areas, a drawer with a brass plated knob is ideal to store any kind of personal items and a lower storage shelf, an open space for any other storing needs. The dark brown shining tint is a beautiful combination of cherry, maple and walnut veneers. 26.25" x 24.5" x 18.25"
Specifications
| Product Category: | Accent Tables |
| Product Dimensions: | 24.5in W x 18.25in D x 26.25in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389902 |
| Product UPC: | 4512822878126 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Cherry Oval Accent Table |
| Cherry Oval Accent Table |
| Traditional Cherry Oval Accent |
| Oval Accent Table |
| Traditional Cherry Oval |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Traditional Cherry Oval Accent Table By Homeroots
Exquisite and compact in design the Traditional Cherry Oval Accent Table is built to perfection. This circular table has a very unique burnished pattern line design that provides sheer elegance. The table is supported by four cabriole styled wooden legs crafted from rubber wood solids. It also consists of two storage areas, a drawer with a brass plated knob is ideal to store any kind of personal items and a lower storage shelf, an open space for any other storing needs. The dark brown shining tint is a beautiful combination of cherry, maple and walnut veneers. 26.25" x 24.5" x 18.25"
Specifications
| Product Category: | Accent Tables |
| Product Dimensions: | 24.5in W x 18.25in D x 26.25in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389902 |
| Product UPC: | 4512822878126 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Cherry Oval Accent Table |
| Cherry Oval Accent Table |
| Traditional Cherry Oval Accent |
| Oval Accent Table |
| Traditional Cherry Oval |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Exquisite and compact in design the Traditional Cherry Oval Accent Table is built to perfection. This circular table has a very unique burnished pattern line design that provides sheer elegance. The table is supported by four cabriole styled wooden legs crafted from rubber wood solids. It also consists of two storage areas, a drawer with a brass plated knob is ideal to store any kind of personal items and a lower storage shelf, an open space for any other storing needs. The dark brown shining tint is a beautiful combination of cherry, maple and walnut veneers. 26.25" x 24.5" x 18.25"
Specifications
| Product Category: | Accent Tables |
| Product Dimensions: | 24.5in W x 18.25in D x 26.25in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389902 |
| Product UPC: | 4512822878126 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Cherry Oval Accent Table |
| Cherry Oval Accent Table |
| Traditional Cherry Oval Accent |
| Oval Accent Table |
| Traditional Cherry Oval |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























