
Traditional Cherry Game Table By Homeroots - 389945
The Traditional Cherry Game Table boasts of sheer elegance. Crafted from rubber wood solids and selected veneers it comprises of a reversible inlay design game board. On one side you can find a backgammon board while on the other a chess/checkers board. Traditionally craved cabriole legs with a ball-like foothold provide for perfect stability and uninterrupted focus. The table also includes a drawer for easy storage with a brass knob handle. Scalloped edges adorn the edges of the table adding to it's sophisticated appearance. This game table can be collaborated with any set up. 31" x 29" x 22.5"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 29in W x 22.5in D x 31in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389945 |
| Product UPC: | 4512822878607 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Cherry Game Table |
| Cherry Game Table |
| Traditional Cherry Game |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Traditional Cherry Game Table By Homeroots - 389945
The Traditional Cherry Game Table boasts of sheer elegance. Crafted from rubber wood solids and selected veneers it comprises of a reversible inlay design game board. On one side you can find a backgammon board while on the other a chess/checkers board. Traditionally craved cabriole legs with a ball-like foothold provide for perfect stability and uninterrupted focus. The table also includes a drawer for easy storage with a brass knob handle. Scalloped edges adorn the edges of the table adding to it's sophisticated appearance. This game table can be collaborated with any set up. 31" x 29" x 22.5"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 29in W x 22.5in D x 31in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389945 |
| Product UPC: | 4512822878607 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Cherry Game Table |
| Cherry Game Table |
| Traditional Cherry Game |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Traditional Cherry Game Table boasts of sheer elegance. Crafted from rubber wood solids and selected veneers it comprises of a reversible inlay design game board. On one side you can find a backgammon board while on the other a chess/checkers board. Traditionally craved cabriole legs with a ball-like foothold provide for perfect stability and uninterrupted focus. The table also includes a drawer for easy storage with a brass knob handle. Scalloped edges adorn the edges of the table adding to it's sophisticated appearance. This game table can be collaborated with any set up. 31" x 29" x 22.5"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 29in W x 22.5in D x 31in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389945 |
| Product UPC: | 4512822878607 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Cherry Game Table |
| Cherry Game Table |
| Traditional Cherry Game |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























