
Traditional Cherry Game Table By Homeroots - 389929
Enhance the aesthetic presence of your home with the Traditional Cherry Game Table. Break the ice with a game of chess or checkers with this beautiful work of art. Manufactured from poplar hardwoods and cherry, maple and walnut veneers the table stands on four fluted tapered legs. It will make a perfect addition to the family room or den. The dark brown plantation cherry finish adds a hint of sophistication to the piece. Ideal for a family room, living room, den or bar lounge area. 28" x 21.75" x 21.75"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 21.75in W x 21.75in D x 28in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Poplar |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389929 |
| Product UPC: | 4512822878423 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Cherry Game Table |
| Cherry Game Table |
| Traditional Cherry Game |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $569.86
-65%$569.86
$199.45More Images






Traditional Cherry Game Table By Homeroots - 389929
Enhance the aesthetic presence of your home with the Traditional Cherry Game Table. Break the ice with a game of chess or checkers with this beautiful work of art. Manufactured from poplar hardwoods and cherry, maple and walnut veneers the table stands on four fluted tapered legs. It will make a perfect addition to the family room or den. The dark brown plantation cherry finish adds a hint of sophistication to the piece. Ideal for a family room, living room, den or bar lounge area. 28" x 21.75" x 21.75"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 21.75in W x 21.75in D x 28in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Poplar |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389929 |
| Product UPC: | 4512822878423 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Cherry Game Table |
| Cherry Game Table |
| Traditional Cherry Game |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enhance the aesthetic presence of your home with the Traditional Cherry Game Table. Break the ice with a game of chess or checkers with this beautiful work of art. Manufactured from poplar hardwoods and cherry, maple and walnut veneers the table stands on four fluted tapered legs. It will make a perfect addition to the family room or den. The dark brown plantation cherry finish adds a hint of sophistication to the piece. Ideal for a family room, living room, den or bar lounge area. 28" x 21.75" x 21.75"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 21.75in W x 21.75in D x 28in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Poplar |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389929 |
| Product UPC: | 4512822878423 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Cherry Game Table |
| Cherry Game Table |
| Traditional Cherry Game |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























