
Traditional Cherry Drop Leaf Table By Homeroots
Distinctively known for it's drop-leaf design, the Traditional Cherry Pembroke Table is uniquely versatile. Owing to it's structure the table can be easily accommodated into large and small spaces. You can use it as a serving table or even as a side table. The top of the table is manufactured from maple and walnut veneer fold inlay design with matching cherry veneer motifs. It stands firmly on four tapered legs. One drawer is also included with an antique brass finished ring pull handle. 28" x 19" x 25"
Specifications
| Product Category: | Accent Tables |
| Product Dimensions: | 19in W x 25in D x 28in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Poplar |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389918 |
| Product UPC: | 4512822878317 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Cherry Drop Leaf Table |
| Cherry Drop Leaf Table |
| Traditional Cherry Drop Leaf |
| Drop Leaf Table |
| Cherry Drop Leaf |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $633.08
-65%$633.08
$221.58More Images





Traditional Cherry Drop Leaf Table By Homeroots
Distinctively known for it's drop-leaf design, the Traditional Cherry Pembroke Table is uniquely versatile. Owing to it's structure the table can be easily accommodated into large and small spaces. You can use it as a serving table or even as a side table. The top of the table is manufactured from maple and walnut veneer fold inlay design with matching cherry veneer motifs. It stands firmly on four tapered legs. One drawer is also included with an antique brass finished ring pull handle. 28" x 19" x 25"
Specifications
| Product Category: | Accent Tables |
| Product Dimensions: | 19in W x 25in D x 28in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Poplar |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389918 |
| Product UPC: | 4512822878317 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Cherry Drop Leaf Table |
| Cherry Drop Leaf Table |
| Traditional Cherry Drop Leaf |
| Drop Leaf Table |
| Cherry Drop Leaf |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Distinctively known for it's drop-leaf design, the Traditional Cherry Pembroke Table is uniquely versatile. Owing to it's structure the table can be easily accommodated into large and small spaces. You can use it as a serving table or even as a side table. The top of the table is manufactured from maple and walnut veneer fold inlay design with matching cherry veneer motifs. It stands firmly on four tapered legs. One drawer is also included with an antique brass finished ring pull handle. 28" x 19" x 25"
Specifications
| Product Category: | Accent Tables |
| Product Dimensions: | 19in W x 25in D x 28in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Poplar |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389918 |
| Product UPC: | 4512822878317 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Cherry Drop Leaf Table |
| Cherry Drop Leaf Table |
| Traditional Cherry Drop Leaf |
| Drop Leaf Table |
| Cherry Drop Leaf |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























