
Traditional Cherry Accent Table By Homeroots
A timeless beauty indeed, the Traditional Cherry Accent Table is a perfect blend of ancient and modern designs put together. Crafted with sophistication from various hardwood solids, wood products and cherry, maple and walnut veneers it has a round top with a starburst inlay pattern and a unique lower shelf which resembles a six-point star for ample storage and display. The entire structure is rested upon four fluted tapered legs which have been elegantly carved to highlight it's presence. The plantation cherry smooth finish completes the entire look of the table making it ideal and compatible in any set up. 28" x 28" x 28"
Specifications
| Product Category: | Accent Tables |
| Product Dimensions: | 28in W x 28in D x 28in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Pine |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389906 |
| Product UPC: | 4512822878171 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Cherry Accent Table |
| Cherry Accent Table |
| Traditional Cherry Accent |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images






Traditional Cherry Accent Table By Homeroots
A timeless beauty indeed, the Traditional Cherry Accent Table is a perfect blend of ancient and modern designs put together. Crafted with sophistication from various hardwood solids, wood products and cherry, maple and walnut veneers it has a round top with a starburst inlay pattern and a unique lower shelf which resembles a six-point star for ample storage and display. The entire structure is rested upon four fluted tapered legs which have been elegantly carved to highlight it's presence. The plantation cherry smooth finish completes the entire look of the table making it ideal and compatible in any set up. 28" x 28" x 28"
Specifications
| Product Category: | Accent Tables |
| Product Dimensions: | 28in W x 28in D x 28in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Pine |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389906 |
| Product UPC: | 4512822878171 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Cherry Accent Table |
| Cherry Accent Table |
| Traditional Cherry Accent |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A timeless beauty indeed, the Traditional Cherry Accent Table is a perfect blend of ancient and modern designs put together. Crafted with sophistication from various hardwood solids, wood products and cherry, maple and walnut veneers it has a round top with a starburst inlay pattern and a unique lower shelf which resembles a six-point star for ample storage and display. The entire structure is rested upon four fluted tapered legs which have been elegantly carved to highlight it's presence. The plantation cherry smooth finish completes the entire look of the table making it ideal and compatible in any set up. 28" x 28" x 28"
Specifications
| Product Category: | Accent Tables |
| Product Dimensions: | 28in W x 28in D x 28in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Pine |
| Product Color: | Dark Brown |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389906 |
| Product UPC: | 4512822878171 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Traditional Cherry Accent Table |
| Cherry Accent Table |
| Traditional Cherry Accent |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























