
Traditional Cart Style Wooden Coffee Table By Homeroots
The distinctive design of this Traditional Cart Style Wooden Coffee Table will seamlessly blend in with your industrial-inspired home and make the guests turn heads with its exclusivity. The creative expression of this coffee table lies in its timeless color palette featuring the rustic charm of the golden-brown wooden stains perched atop four charcoal black wheels for visual intrigue. Offering ample space to place decorative objects, stack books, or serve food and drinks, this versatile piece of décor will make your space less cluttered and more classic with an organic touch. Handcrafted with solid wood to ensure durability for years to come, this one-of-a-kind coffee table is meant to be loved for generations. 48” x 30” x 20”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 48in W x 30in D x 20in H |
| Product Material: | Solid Kiln-Dried Mango Wood, Metal |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Natural |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400855 |
| Product UPC: | 808230091702 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Traditional Cart Style Wooden Coffee Table By Homeroots
The distinctive design of this Traditional Cart Style Wooden Coffee Table will seamlessly blend in with your industrial-inspired home and make the guests turn heads with its exclusivity. The creative expression of this coffee table lies in its timeless color palette featuring the rustic charm of the golden-brown wooden stains perched atop four charcoal black wheels for visual intrigue. Offering ample space to place decorative objects, stack books, or serve food and drinks, this versatile piece of décor will make your space less cluttered and more classic with an organic touch. Handcrafted with solid wood to ensure durability for years to come, this one-of-a-kind coffee table is meant to be loved for generations. 48” x 30” x 20”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 48in W x 30in D x 20in H |
| Product Material: | Solid Kiln-Dried Mango Wood, Metal |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Natural |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400855 |
| Product UPC: | 808230091702 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The distinctive design of this Traditional Cart Style Wooden Coffee Table will seamlessly blend in with your industrial-inspired home and make the guests turn heads with its exclusivity. The creative expression of this coffee table lies in its timeless color palette featuring the rustic charm of the golden-brown wooden stains perched atop four charcoal black wheels for visual intrigue. Offering ample space to place decorative objects, stack books, or serve food and drinks, this versatile piece of décor will make your space less cluttered and more classic with an organic touch. Handcrafted with solid wood to ensure durability for years to come, this one-of-a-kind coffee table is meant to be loved for generations. 48” x 30” x 20”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 48in W x 30in D x 20in H |
| Product Material: | Solid Kiln-Dried Mango Wood, Metal |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Natural |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400855 |
| Product UPC: | 808230091702 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























