
Toriano Fixed-Height Counter Stool - Set of 2 Black By LumiSource - B26-TRNOPU-SWVQ2 WLBK2
Comfort, modern simplicity, and classic lines define the appealing look of the Toriano Counter Stool by LumiSource. A padded upholstered seat sits on a fixed-height Mid-Century inspired tapered leg base with a round footrest. Choose among various upholstery options.
Specifications
| Product Dimensions | 35 H x 17.5 W x 19 L |
| Seat To Floor | 25.5" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 10.5" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Steel, Bent Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Black PU, Black Steel |
| Product SKU: | B26-TRNOPU-SWVQ2 WLBK2 |
| Product UPC: | 681144139056 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Fixed counter height with 360-degree swivel |
| Stylish faux leather upholstery |
| Round built-in footrest with black finish |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $300.00
-65%$300.00
$105.00More Images




















Toriano Fixed-Height Counter Stool - Set of 2 Black By LumiSource - B26-TRNOPU-SWVQ2 WLBK2
Comfort, modern simplicity, and classic lines define the appealing look of the Toriano Counter Stool by LumiSource. A padded upholstered seat sits on a fixed-height Mid-Century inspired tapered leg base with a round footrest. Choose among various upholstery options.
Specifications
| Product Dimensions | 35 H x 17.5 W x 19 L |
| Seat To Floor | 25.5" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 10.5" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Steel, Bent Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Black PU, Black Steel |
| Product SKU: | B26-TRNOPU-SWVQ2 WLBK2 |
| Product UPC: | 681144139056 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Fixed counter height with 360-degree swivel |
| Stylish faux leather upholstery |
| Round built-in footrest with black finish |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Comfort, modern simplicity, and classic lines define the appealing look of the Toriano Counter Stool by LumiSource. A padded upholstered seat sits on a fixed-height Mid-Century inspired tapered leg base with a round footrest. Choose among various upholstery options.
Specifications
| Product Dimensions | 35 H x 17.5 W x 19 L |
| Seat To Floor | 25.5" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 10.5" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Steel, Bent Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Black PU, Black Steel |
| Product SKU: | B26-TRNOPU-SWVQ2 WLBK2 |
| Product UPC: | 681144139056 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Fixed counter height with 360-degree swivel |
| Stylish faux leather upholstery |
| Round built-in footrest with black finish |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























