
Toriano Counter Stool - Set of 2 Blue By LumiSource - B26-TRNO2X WLBU2
Comfort, modern simplicity, and classic lines define the appealing look of the Toriano Counter Stool by LumiSource. A padded upholstered seat sits on a fixed-height Mid-Century inspired tapered leg base with a square footrest. Available in blue or grey, choose the color that suits your space best!
Specifications
| Product Dimensions | 35 H x 17.5 W x 19 L |
| Seat To Floor | 25.5" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 10.5" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | Fabric, Foam, Painted Steel, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Blue Fabric, Black Metal |
| Product SKU: | B26-TRNO2X WLBU2 |
| Product UPC: | 681144000000 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Fixed counter height |
| Cushioned backrest and seat upholstered in fabric |
| Bentwood frame with square built-in footrest with black finish |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $300.00
-65%$300.00
$105.00More Images







































Toriano Counter Stool - Set of 2 Blue By LumiSource - B26-TRNO2X WLBU2
Comfort, modern simplicity, and classic lines define the appealing look of the Toriano Counter Stool by LumiSource. A padded upholstered seat sits on a fixed-height Mid-Century inspired tapered leg base with a square footrest. Available in blue or grey, choose the color that suits your space best!
Specifications
| Product Dimensions | 35 H x 17.5 W x 19 L |
| Seat To Floor | 25.5" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 10.5" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | Fabric, Foam, Painted Steel, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Blue Fabric, Black Metal |
| Product SKU: | B26-TRNO2X WLBU2 |
| Product UPC: | 681144000000 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Fixed counter height |
| Cushioned backrest and seat upholstered in fabric |
| Bentwood frame with square built-in footrest with black finish |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Comfort, modern simplicity, and classic lines define the appealing look of the Toriano Counter Stool by LumiSource. A padded upholstered seat sits on a fixed-height Mid-Century inspired tapered leg base with a square footrest. Available in blue or grey, choose the color that suits your space best!
Specifications
| Product Dimensions | 35 H x 17.5 W x 19 L |
| Seat To Floor | 25.5" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 10.5" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | Fabric, Foam, Painted Steel, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Blue Fabric, Black Metal |
| Product SKU: | B26-TRNO2X WLBU2 |
| Product UPC: | 681144000000 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Fixed counter height |
| Cushioned backrest and seat upholstered in fabric |
| Bentwood frame with square built-in footrest with black finish |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























