
Toriano Dining Chair - Set of 2 By LumiSource
The elegant Mid-Century Modern appeal of the Toriano Dining Chair by LumiSource will look spectacular in any dining or living area. Featuring an upholstered seat and backrest with solid wood legs, the Toriano provides comfort and style. Available in various colors, choose the one you like best!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20.5"L × 20"W × 33.25"H |
| Seat To Floor | 17.75" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 19.5" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 97° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Beige Fabric |
| Product SKU: | CHR-TRNO WLBG2 |
| Product UPC: | 681144143749 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Mid-century modern styling |
| Stylish fabric upholstery |
| Padded seat and backrest for added comfort |
| Great for use as dining or accent chairs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images






Toriano Dining Chair - Set of 2 By LumiSource
The elegant Mid-Century Modern appeal of the Toriano Dining Chair by LumiSource will look spectacular in any dining or living area. Featuring an upholstered seat and backrest with solid wood legs, the Toriano provides comfort and style. Available in various colors, choose the one you like best!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20.5"L × 20"W × 33.25"H |
| Seat To Floor | 17.75" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 19.5" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 97° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Beige Fabric |
| Product SKU: | CHR-TRNO WLBG2 |
| Product UPC: | 681144143749 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Mid-century modern styling |
| Stylish fabric upholstery |
| Padded seat and backrest for added comfort |
| Great for use as dining or accent chairs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The elegant Mid-Century Modern appeal of the Toriano Dining Chair by LumiSource will look spectacular in any dining or living area. Featuring an upholstered seat and backrest with solid wood legs, the Toriano provides comfort and style. Available in various colors, choose the one you like best!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20.5"L × 20"W × 33.25"H |
| Seat To Floor | 17.75" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 19.5" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 97° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Beige Fabric |
| Product SKU: | CHR-TRNO WLBG2 |
| Product UPC: | 681144143749 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Mid-century modern styling |
| Stylish fabric upholstery |
| Padded seat and backrest for added comfort |
| Great for use as dining or accent chairs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























