
Toriano Adjustable Bar Stool - Set of 2 Black By LumiSource - BS-TORIANOPU-RT2 CHRMBK2
Comfort, modern simplicity, and classic lines define the appealing look of the Toriano Adjustable Bar Stool by LumiSource. A padded upholstered seat sits on an adjustable contemporary inspired pedestal base with a built-in footrest. Available in various colors, choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Dimensions | 33.75-42 H x 17.5 W x 19 L |
| Seat To Floor | 24.5-33" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 10.5" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal |
| Product Color: | Chrome, Black PU |
| Product SKU: | BS-TORIANOPU-RT2 CHRMBK2 |
| Product UPC: | 681144139629 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| Cushioned backrest and seat upholstered in fabric |
| Metal base with built-in footrest |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


























Toriano Adjustable Bar Stool - Set of 2 Black By LumiSource - BS-TORIANOPU-RT2 CHRMBK2
Comfort, modern simplicity, and classic lines define the appealing look of the Toriano Adjustable Bar Stool by LumiSource. A padded upholstered seat sits on an adjustable contemporary inspired pedestal base with a built-in footrest. Available in various colors, choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Dimensions | 33.75-42 H x 17.5 W x 19 L |
| Seat To Floor | 24.5-33" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 10.5" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal |
| Product Color: | Chrome, Black PU |
| Product SKU: | BS-TORIANOPU-RT2 CHRMBK2 |
| Product UPC: | 681144139629 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| Cushioned backrest and seat upholstered in fabric |
| Metal base with built-in footrest |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Comfort, modern simplicity, and classic lines define the appealing look of the Toriano Adjustable Bar Stool by LumiSource. A padded upholstered seat sits on an adjustable contemporary inspired pedestal base with a built-in footrest. Available in various colors, choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Dimensions | 33.75-42 H x 17.5 W x 19 L |
| Seat To Floor | 24.5-33" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 10.5" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal |
| Product Color: | Chrome, Black PU |
| Product SKU: | BS-TORIANOPU-RT2 CHRMBK2 |
| Product UPC: | 681144139629 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| Cushioned backrest and seat upholstered in fabric |
| Metal base with built-in footrest |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























