
Toriano 30" Fixed Height Barstool - Set of 2 Cream Gold By LumiSource
Comfort, modern simplicity, and classic lines define the appealing look of the Toriano Barstool by LumiSource. A padded upholstered seat sits on a fixed height contemporary metal base with a built-in footrest. Available in various colors, choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 24.5"L × 24.5"W × 39.25"H |
| Seat To Floor | 29.75" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Seat To Footrest | 16.75" |
| Backrest Height | 10.75" |
| Seat To Back Angle | 102.3° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Steel, Bent Wood |
| Product Color: | Cream Noise Fabric, Gold Metal |
| Product SKU: | B30-TRNO-CLARZG2 AUNCR2 |
| Product UPC: | 681144184339 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required. |
| Contemporary styling |
| Fixed bar height with 360-degree swivel |
| Cushioned backrest and seat upholstered in fabric |
| Metal base with built-in footrest |
| Includes two Barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images











Toriano 30" Fixed Height Barstool - Set of 2 Cream Gold By LumiSource
Comfort, modern simplicity, and classic lines define the appealing look of the Toriano Barstool by LumiSource. A padded upholstered seat sits on a fixed height contemporary metal base with a built-in footrest. Available in various colors, choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 24.5"L × 24.5"W × 39.25"H |
| Seat To Floor | 29.75" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Seat To Footrest | 16.75" |
| Backrest Height | 10.75" |
| Seat To Back Angle | 102.3° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Steel, Bent Wood |
| Product Color: | Cream Noise Fabric, Gold Metal |
| Product SKU: | B30-TRNO-CLARZG2 AUNCR2 |
| Product UPC: | 681144184339 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required. |
| Contemporary styling |
| Fixed bar height with 360-degree swivel |
| Cushioned backrest and seat upholstered in fabric |
| Metal base with built-in footrest |
| Includes two Barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Comfort, modern simplicity, and classic lines define the appealing look of the Toriano Barstool by LumiSource. A padded upholstered seat sits on a fixed height contemporary metal base with a built-in footrest. Available in various colors, choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 24.5"L × 24.5"W × 39.25"H |
| Seat To Floor | 29.75" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Seat To Footrest | 16.75" |
| Backrest Height | 10.75" |
| Seat To Back Angle | 102.3° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Steel, Bent Wood |
| Product Color: | Cream Noise Fabric, Gold Metal |
| Product SKU: | B30-TRNO-CLARZG2 AUNCR2 |
| Product UPC: | 681144184339 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required. |
| Contemporary styling |
| Fixed bar height with 360-degree swivel |
| Cushioned backrest and seat upholstered in fabric |
| Metal base with built-in footrest |
| Includes two Barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























