
Toriano 30" Fixed Height Barstool - Set of 2 Cream By LumiSource
Comfort, modern simplicity, and classic lines define the appealing look of the Toriano Barstool by LumiSource. A padded upholstered seat sits on a fixed-height tapered leg base with a built-in footrest. Available in various colors, choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 22"L × 22"W × 39"H |
| Seat To Floor | 29.5" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Seat To Footrest | 17.75" |
| Backrest Height | 10.75" |
| Seat To Back Angle | 102.3° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Steel, Bent Wood |
| Product Color: | White-Washed Wood, Cream PU, Black Metal |
| Product SKU: | B30-TRNOPU-GRTZQ2 WWCR2 |
| Product UPC: | 681144182014 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required. |
| Farmhouse styling |
| Fixed bar height with 360-degree swivel |
| Cushioned backrest and seat upholstered in faux leather |
| Built-in metal footrest |
| Includes two Barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $320.00
-65%$320.00
$112.00More Images











Toriano 30" Fixed Height Barstool - Set of 2 Cream By LumiSource
Comfort, modern simplicity, and classic lines define the appealing look of the Toriano Barstool by LumiSource. A padded upholstered seat sits on a fixed-height tapered leg base with a built-in footrest. Available in various colors, choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 22"L × 22"W × 39"H |
| Seat To Floor | 29.5" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Seat To Footrest | 17.75" |
| Backrest Height | 10.75" |
| Seat To Back Angle | 102.3° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Steel, Bent Wood |
| Product Color: | White-Washed Wood, Cream PU, Black Metal |
| Product SKU: | B30-TRNOPU-GRTZQ2 WWCR2 |
| Product UPC: | 681144182014 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required. |
| Farmhouse styling |
| Fixed bar height with 360-degree swivel |
| Cushioned backrest and seat upholstered in faux leather |
| Built-in metal footrest |
| Includes two Barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Comfort, modern simplicity, and classic lines define the appealing look of the Toriano Barstool by LumiSource. A padded upholstered seat sits on a fixed-height tapered leg base with a built-in footrest. Available in various colors, choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 22"L × 22"W × 39"H |
| Seat To Floor | 29.5" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Seat To Footrest | 17.75" |
| Backrest Height | 10.75" |
| Seat To Back Angle | 102.3° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Steel, Bent Wood |
| Product Color: | White-Washed Wood, Cream PU, Black Metal |
| Product SKU: | B30-TRNOPU-GRTZQ2 WWCR2 |
| Product UPC: | 681144182014 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required. |
| Farmhouse styling |
| Fixed bar height with 360-degree swivel |
| Cushioned backrest and seat upholstered in faux leather |
| Built-in metal footrest |
| Includes two Barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























