
Toriano 26" Fixed Height Counter Stool - Set of 2 Cream By LumiSource - B26-TRNOPU-GRTZQ2 BNCR2
Toriano 26" Fixed Height Counter Stool - Set of 2 Cream By LumiSource - B26-TRNOPU-GRTZQ2 BNCR2
Comfort, modern simplicity, and classic lines define the appealing look of the Toriano Counter Stool by LumiSource. A padded upholstered seat sits on a fixed-height Mid-Century inspired tapered leg base with a round footrest. Choose among various upholstery options.
Specifications
| Product Dimensions | 35 H x 20.25 W x 20.25 L |
| Seat To Floor | 25.5" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Seat To Footrest | 17.75" |
| Backrest Height | 10.75" |
| Seat To Back Angle | 102.3° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Steel, Bent Wood |
| Product Color: | Walnut-Glazed Wood, Cream PU, Black Metal |
| Product SKU: | B26-TRNOPU-GRTZQ2 BNCR2 |
| Product UPC: | 681144180683 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century modern styling |
| Fixed counter height with 360-degree swivel |
| Cushioned backrest and seat upholstered in faux leather |
| Built-in metal footrest |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $300.00
-65%$300.00
$105.00More Images

































Toriano 26" Fixed Height Counter Stool - Set of 2 Cream By LumiSource - B26-TRNOPU-GRTZQ2 BNCR2
Comfort, modern simplicity, and classic lines define the appealing look of the Toriano Counter Stool by LumiSource. A padded upholstered seat sits on a fixed-height Mid-Century inspired tapered leg base with a round footrest. Choose among various upholstery options.
Specifications
| Product Dimensions | 35 H x 20.25 W x 20.25 L |
| Seat To Floor | 25.5" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Seat To Footrest | 17.75" |
| Backrest Height | 10.75" |
| Seat To Back Angle | 102.3° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Steel, Bent Wood |
| Product Color: | Walnut-Glazed Wood, Cream PU, Black Metal |
| Product SKU: | B26-TRNOPU-GRTZQ2 BNCR2 |
| Product UPC: | 681144180683 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century modern styling |
| Fixed counter height with 360-degree swivel |
| Cushioned backrest and seat upholstered in faux leather |
| Built-in metal footrest |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Comfort, modern simplicity, and classic lines define the appealing look of the Toriano Counter Stool by LumiSource. A padded upholstered seat sits on a fixed-height Mid-Century inspired tapered leg base with a round footrest. Choose among various upholstery options.
Specifications
| Product Dimensions | 35 H x 20.25 W x 20.25 L |
| Seat To Floor | 25.5" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Seat To Footrest | 17.75" |
| Backrest Height | 10.75" |
| Seat To Back Angle | 102.3° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Steel, Bent Wood |
| Product Color: | Walnut-Glazed Wood, Cream PU, Black Metal |
| Product SKU: | B26-TRNOPU-GRTZQ2 BNCR2 |
| Product UPC: | 681144180683 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century modern styling |
| Fixed counter height with 360-degree swivel |
| Cushioned backrest and seat upholstered in faux leather |
| Built-in metal footrest |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























