
Toriano 26" Counter Stool - Set of 2 Brown Black By LumiSource
Comfort, modern simplicity, and classic lines define the appealing look of the Toriano Counter Stool by LumiSource. A padded upholstered seat sits on a fixed-height Mid-Century inspired tapered leg base with a round footrest. Choose among various upholstery options.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 19"L × 17.5"W × 35.5"H |
| Seat To Floor | 25.5" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Seat To Footrest | 17.25" |
| Backrest Height | 10.5" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Steel, Bent Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Camel PU, Black Steel |
| Product SKU: | B26-TRNOPU-SWVQ2 WLCAM2 |
| Product UPC: | 681144139087 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required. |
| Mid-Century modern styling |
| Fixed counter height with 360-degree swivel |
| Cushioned backrest and seat upholstered in faux leather |
| Round build-in footrest with chrome finish |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




















Toriano 26" Counter Stool - Set of 2 Brown Black By LumiSource
Comfort, modern simplicity, and classic lines define the appealing look of the Toriano Counter Stool by LumiSource. A padded upholstered seat sits on a fixed-height Mid-Century inspired tapered leg base with a round footrest. Choose among various upholstery options.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 19"L × 17.5"W × 35.5"H |
| Seat To Floor | 25.5" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Seat To Footrest | 17.25" |
| Backrest Height | 10.5" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Steel, Bent Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Camel PU, Black Steel |
| Product SKU: | B26-TRNOPU-SWVQ2 WLCAM2 |
| Product UPC: | 681144139087 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required. |
| Mid-Century modern styling |
| Fixed counter height with 360-degree swivel |
| Cushioned backrest and seat upholstered in faux leather |
| Round build-in footrest with chrome finish |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Comfort, modern simplicity, and classic lines define the appealing look of the Toriano Counter Stool by LumiSource. A padded upholstered seat sits on a fixed-height Mid-Century inspired tapered leg base with a round footrest. Choose among various upholstery options.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 19"L × 17.5"W × 35.5"H |
| Seat To Floor | 25.5" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Seat To Footrest | 17.25" |
| Backrest Height | 10.5" |
| Seat To Back Angle | 102° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Steel, Bent Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Camel PU, Black Steel |
| Product SKU: | B26-TRNOPU-SWVQ2 WLCAM2 |
| Product UPC: | 681144139087 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required. |
| Mid-Century modern styling |
| Fixed counter height with 360-degree swivel |
| Cushioned backrest and seat upholstered in faux leather |
| Round build-in footrest with chrome finish |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























