
Toriano 24" Fixed Height Counter Stool - Set of 2 Cream By LumiSource
Comfort, modern simplicity, and classic lines define the appealing look of the Toriano Counter Stool by LumiSource. A padded upholstered seat sits on a fixed-height wooden tapered leg base with a metal footrest. Available in various colors, choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20.25"L × 20.25"W × 33.75"H |
| Seat To Floor | 24.25" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Seat To Footrest | 17.75" |
| Backrest Height | 10.75" |
| Seat To Back Angle | 102.3° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Steel, Bent Wood |
| Product Color: | Natural Wood, Cream PU, Black Metal |
| Product SKU: | B24-TRNOPU-GRTZX2 NACR2 |
| Product UPC: | 681144180461 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required. |
| Contemporary styling |
| Fixed counter height with 360-degree swivel |
| Cushioned backrest and seat upholstered in faux leather |
| Built-in metal footrest |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $300.00
-65%$300.00
$105.00More Images










Toriano 24" Fixed Height Counter Stool - Set of 2 Cream By LumiSource
Comfort, modern simplicity, and classic lines define the appealing look of the Toriano Counter Stool by LumiSource. A padded upholstered seat sits on a fixed-height wooden tapered leg base with a metal footrest. Available in various colors, choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20.25"L × 20.25"W × 33.75"H |
| Seat To Floor | 24.25" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Seat To Footrest | 17.75" |
| Backrest Height | 10.75" |
| Seat To Back Angle | 102.3° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Steel, Bent Wood |
| Product Color: | Natural Wood, Cream PU, Black Metal |
| Product SKU: | B24-TRNOPU-GRTZX2 NACR2 |
| Product UPC: | 681144180461 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required. |
| Contemporary styling |
| Fixed counter height with 360-degree swivel |
| Cushioned backrest and seat upholstered in faux leather |
| Built-in metal footrest |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Comfort, modern simplicity, and classic lines define the appealing look of the Toriano Counter Stool by LumiSource. A padded upholstered seat sits on a fixed-height wooden tapered leg base with a metal footrest. Available in various colors, choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20.25"L × 20.25"W × 33.75"H |
| Seat To Floor | 24.25" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Seat To Footrest | 17.75" |
| Backrest Height | 10.75" |
| Seat To Back Angle | 102.3° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Steel, Bent Wood |
| Product Color: | Natural Wood, Cream PU, Black Metal |
| Product SKU: | B24-TRNOPU-GRTZX2 NACR2 |
| Product UPC: | 681144180461 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required. |
| Contemporary styling |
| Fixed counter height with 360-degree swivel |
| Cushioned backrest and seat upholstered in faux leather |
| Built-in metal footrest |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























