
Tilt Office Chair in Light Gray Fabric and Dark Gray Leatherette with Black Base By Homeroots
Tilt Office Chair in Light Gray Fabric and Dark Gray Leatherette with Black Base By Homeroots
Tilt Office Chair in Light Gray Fabric and Dark Gray Leatherette with Black Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The low, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Dimensions: | 37.21" H x 21.26" W x 25.6" D |
| Product Color: | Light Gray |
| Product Finish: | Leatherette, Fabric, Steel base |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 370513 |
| Product UPC: | 4512839461649 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $557.30
-65%$557.30
$195.05More Images





Tilt Office Chair in Light Gray Fabric and Dark Gray Leatherette with Black Base By Homeroots
Tilt Office Chair in Light Gray Fabric and Dark Gray Leatherette with Black Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The low, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Dimensions: | 37.21" H x 21.26" W x 25.6" D |
| Product Color: | Light Gray |
| Product Finish: | Leatherette, Fabric, Steel base |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 370513 |
| Product UPC: | 4512839461649 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tilt Office Chair in Light Gray Fabric and Dark Gray Leatherette with Black Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The low, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Dimensions: | 37.21" H x 21.26" W x 25.6" D |
| Product Color: | Light Gray |
| Product Finish: | Leatherette, Fabric, Steel base |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 370513 |
| Product UPC: | 4512839461649 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























