
Tilt Office Chair in Blue Fabric and Leatherette with Black Base By Homeroots
Tilt Office Chair in Blue Fabric and Leatherette with Black Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The low, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 37.21 H x 21.26 W x 25.6 D |
| Product Color: | Blue |
| Frame Color: | Chrome |
| Product Material: | Velvet |
| Frame Material: | Aluminum |
| Product Finish: | Leatherette, Fabric, Steel base |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 370511 |
| Product UPC: | 4512839461663 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 37 21 Tilt Office Chair |
| Office Chair Blue Fabric Leatherette |
| 21 Tilt Office Chair Blue |
| 21 Tilt Office Chair |
| Office Chair Blue |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $557.30
-65%$557.30
$195.05More Images











Tilt Office Chair in Blue Fabric and Leatherette with Black Base By Homeroots
Tilt Office Chair in Blue Fabric and Leatherette with Black Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The low, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 37.21 H x 21.26 W x 25.6 D |
| Product Color: | Blue |
| Frame Color: | Chrome |
| Product Material: | Velvet |
| Frame Material: | Aluminum |
| Product Finish: | Leatherette, Fabric, Steel base |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 370511 |
| Product UPC: | 4512839461663 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 37 21 Tilt Office Chair |
| Office Chair Blue Fabric Leatherette |
| 21 Tilt Office Chair Blue |
| 21 Tilt Office Chair |
| Office Chair Blue |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tilt Office Chair in Blue Fabric and Leatherette with Black Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The low, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 37.21 H x 21.26 W x 25.6 D |
| Product Color: | Blue |
| Frame Color: | Chrome |
| Product Material: | Velvet |
| Frame Material: | Aluminum |
| Product Finish: | Leatherette, Fabric, Steel base |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 370511 |
| Product UPC: | 4512839461663 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 37 21 Tilt Office Chair |
| Office Chair Blue Fabric Leatherette |
| 21 Tilt Office Chair Blue |
| 21 Tilt Office Chair |
| Office Chair Blue |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























