
Thea Black Pantry Cabinet By Homeroots
Modern and super stylish, the Thea Black Pantry Cabinet is an ideal piece for kitchen storage. Utilizing its height, you can maximize storage and keep a clutter-free kitchen. It features two cabinet doors with all-metal hardware, five shelves, and adjustable metal legs. With a 14.5" x 23" shelf size, it is perfect for storing small or large kitchen items. Durable and built to last, it is made of premium-quality engineered wood painted in a beautiful wenge black finish. 79" H x 23" W x 14.5" D
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 23.3in W x 14.5in D x 78.7in H |
| Product Material: | Particle Board |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Black Wengue |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230120525 |
| Product SKU: | 403768 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $356.91
-65%$356.91
$124.92More Images











Thea Black Pantry Cabinet By Homeroots
Modern and super stylish, the Thea Black Pantry Cabinet is an ideal piece for kitchen storage. Utilizing its height, you can maximize storage and keep a clutter-free kitchen. It features two cabinet doors with all-metal hardware, five shelves, and adjustable metal legs. With a 14.5" x 23" shelf size, it is perfect for storing small or large kitchen items. Durable and built to last, it is made of premium-quality engineered wood painted in a beautiful wenge black finish. 79" H x 23" W x 14.5" D
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 23.3in W x 14.5in D x 78.7in H |
| Product Material: | Particle Board |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Black Wengue |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230120525 |
| Product SKU: | 403768 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Modern and super stylish, the Thea Black Pantry Cabinet is an ideal piece for kitchen storage. Utilizing its height, you can maximize storage and keep a clutter-free kitchen. It features two cabinet doors with all-metal hardware, five shelves, and adjustable metal legs. With a 14.5" x 23" shelf size, it is perfect for storing small or large kitchen items. Durable and built to last, it is made of premium-quality engineered wood painted in a beautiful wenge black finish. 79" H x 23" W x 14.5" D
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 23.3in W x 14.5in D x 78.7in H |
| Product Material: | Particle Board |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Black Wengue |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230120525 |
| Product SKU: | 403768 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























