
Tall Black Wood Smoked Glass Base with Lightly Textured Round Shade Table Lamp By Homeroots
Tall Black Wood Smoked Glass Base with Lightly Textured Round Shade Table Lamp By Homeroots
Black wood and smoked glass make up the contemporary design of this tall table lamp. This lamp is the perfect option to add a natural accent to the living or bedroom. A lightly textured grey fabric softens the look, illuminating with a soft glow. A simple rotary switch on the socket turns the lamp on and off. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 22.75in H |
| Product Material: | Glass |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Rubberwood w. Smoked Glass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372604 |
| Product UPC: | 4512839459134 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Tall Black Wood Smoked Glass Base with Lightly Textured Round Shade Table Lamp By Homeroots
Black wood and smoked glass make up the contemporary design of this tall table lamp. This lamp is the perfect option to add a natural accent to the living or bedroom. A lightly textured grey fabric softens the look, illuminating with a soft glow. A simple rotary switch on the socket turns the lamp on and off. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 22.75in H |
| Product Material: | Glass |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Rubberwood w. Smoked Glass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372604 |
| Product UPC: | 4512839459134 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Black wood and smoked glass make up the contemporary design of this tall table lamp. This lamp is the perfect option to add a natural accent to the living or bedroom. A lightly textured grey fabric softens the look, illuminating with a soft glow. A simple rotary switch on the socket turns the lamp on and off. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 22.75in H |
| Product Material: | Glass |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Rubberwood w. Smoked Glass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372604 |
| Product UPC: | 4512839459134 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























