
Svelte Mirror and Console Table By Homeroots
The Svelte Console is very reminiscent of regal pieces found in the Victorian era. From the curved lines along the console top to the tapered legs, the console is simply in a class of its own. To complete the collection, pair this console with the matching Svelte Mirror. Both will add an antique and historical vibe to your home. 31.5" x 47.25" x 15.75".
Specifications
| Product Category: | Console Tables |
| Product Dimensions: | 47.25in W x 15.75in D x 31.5in H |
| Base Material: | Glass |
| Top Material: | Mirrored |
| Product Color: | Antique Silver |
| Top Color: | Antique Silver |
| Top Shape: | Rectangular |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 396849 |
| Product UPC: | 808230069916 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








Svelte Mirror and Console Table By Homeroots
The Svelte Console is very reminiscent of regal pieces found in the Victorian era. From the curved lines along the console top to the tapered legs, the console is simply in a class of its own. To complete the collection, pair this console with the matching Svelte Mirror. Both will add an antique and historical vibe to your home. 31.5" x 47.25" x 15.75".
Specifications
| Product Category: | Console Tables |
| Product Dimensions: | 47.25in W x 15.75in D x 31.5in H |
| Base Material: | Glass |
| Top Material: | Mirrored |
| Product Color: | Antique Silver |
| Top Color: | Antique Silver |
| Top Shape: | Rectangular |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 396849 |
| Product UPC: | 808230069916 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Svelte Console is very reminiscent of regal pieces found in the Victorian era. From the curved lines along the console top to the tapered legs, the console is simply in a class of its own. To complete the collection, pair this console with the matching Svelte Mirror. Both will add an antique and historical vibe to your home. 31.5" x 47.25" x 15.75".
Specifications
| Product Category: | Console Tables |
| Product Dimensions: | 47.25in W x 15.75in D x 31.5in H |
| Base Material: | Glass |
| Top Material: | Mirrored |
| Product Color: | Antique Silver |
| Top Color: | Antique Silver |
| Top Shape: | Rectangular |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 396849 |
| Product UPC: | 808230069916 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























