
Sur Roues Grandeur Cannon By Homeroots
A unique handmade replica of the famous canons used in the 18th and 19th centuries, the Sur Roues Grandeur Cannon is a great gift for all Napoleonic Wars enthusiasts. Handmade 100% from metal, it features rolling wheels and many more painted details. It is a great display piece for your office, library, or study. 6'' x 11'' x 5.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 6" H x 11" W x 5.5" D |
| Product Color: | Black and Dark Brown |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401188 |
| Product UPC: | 808230095038 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images






Sur Roues Grandeur Cannon By Homeroots
A unique handmade replica of the famous canons used in the 18th and 19th centuries, the Sur Roues Grandeur Cannon is a great gift for all Napoleonic Wars enthusiasts. Handmade 100% from metal, it features rolling wheels and many more painted details. It is a great display piece for your office, library, or study. 6'' x 11'' x 5.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 6" H x 11" W x 5.5" D |
| Product Color: | Black and Dark Brown |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401188 |
| Product UPC: | 808230095038 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A unique handmade replica of the famous canons used in the 18th and 19th centuries, the Sur Roues Grandeur Cannon is a great gift for all Napoleonic Wars enthusiasts. Handmade 100% from metal, it features rolling wheels and many more painted details. It is a great display piece for your office, library, or study. 6'' x 11'' x 5.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 6" H x 11" W x 5.5" D |
| Product Color: | Black and Dark Brown |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401188 |
| Product UPC: | 808230095038 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























