
Sturdy Wood And Metal Counter Stool By Homeroots
Industrial and chic in character the Sturdy Wood and Metal Counter Stool certainly adds style to your dull space. The textured wood can be easily distinguished from the black metal support. Combined with four strong legs, a circular foot support and a backrest, it ensures maximum comfort. 37.75" x 15" x 15"
Specifications
| Product Category: | Counter Stools |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 37.75in H |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Industrial Chic |
| Product Color: | Natural Wood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822870151 |
| Product SKU: | 389152 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Sturdy Wood Metal Counter Stool |
| Wood Metal Counter Stool |
| Sturdy Wood Metal Counter |
| Metal Counter Stool |
| Wood Metal Counter |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $510.10
-65%$510.10
$178.53More Images








Sturdy Wood And Metal Counter Stool By Homeroots
Industrial and chic in character the Sturdy Wood and Metal Counter Stool certainly adds style to your dull space. The textured wood can be easily distinguished from the black metal support. Combined with four strong legs, a circular foot support and a backrest, it ensures maximum comfort. 37.75" x 15" x 15"
Specifications
| Product Category: | Counter Stools |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 37.75in H |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Industrial Chic |
| Product Color: | Natural Wood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822870151 |
| Product SKU: | 389152 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Sturdy Wood Metal Counter Stool |
| Wood Metal Counter Stool |
| Sturdy Wood Metal Counter |
| Metal Counter Stool |
| Wood Metal Counter |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Industrial and chic in character the Sturdy Wood and Metal Counter Stool certainly adds style to your dull space. The textured wood can be easily distinguished from the black metal support. Combined with four strong legs, a circular foot support and a backrest, it ensures maximum comfort. 37.75" x 15" x 15"
Specifications
| Product Category: | Counter Stools |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 37.75in H |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Industrial Chic |
| Product Color: | Natural Wood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822870151 |
| Product SKU: | 389152 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Sturdy Wood Metal Counter Stool |
| Wood Metal Counter Stool |
| Sturdy Wood Metal Counter |
| Metal Counter Stool |
| Wood Metal Counter |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























