
Sturdy Wood And Metal Bar Stool By Homeroots
Industrial and chic in character the Sturdy Wood and Metal Bar Stool certainly adds style to your dull space. The textured wood can be easily distinguished from the black metal support. Combined with four strong & long tapered legs, a circular foot support and a backrest, it ensures maximum comfort. 42" x 15" x 15"
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 42in H |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Industrial Chic |
| Product Color: | Natural Wood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822870168 |
| Product SKU: | 389153 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Sturdy Wood Metal Bar Stool |
| Wood Metal Bar Stool |
| Sturdy Wood Metal Bar |
| Metal Bar Stool |
| Sturdy Wood Metal |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $539.14
-65%$539.14
$188.70More Images








Sturdy Wood And Metal Bar Stool By Homeroots
Industrial and chic in character the Sturdy Wood and Metal Bar Stool certainly adds style to your dull space. The textured wood can be easily distinguished from the black metal support. Combined with four strong & long tapered legs, a circular foot support and a backrest, it ensures maximum comfort. 42" x 15" x 15"
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 42in H |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Industrial Chic |
| Product Color: | Natural Wood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822870168 |
| Product SKU: | 389153 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Sturdy Wood Metal Bar Stool |
| Wood Metal Bar Stool |
| Sturdy Wood Metal Bar |
| Metal Bar Stool |
| Sturdy Wood Metal |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Industrial and chic in character the Sturdy Wood and Metal Bar Stool certainly adds style to your dull space. The textured wood can be easily distinguished from the black metal support. Combined with four strong & long tapered legs, a circular foot support and a backrest, it ensures maximum comfort. 42" x 15" x 15"
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 42in H |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Industrial Chic |
| Product Color: | Natural Wood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822870168 |
| Product SKU: | 389153 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Sturdy Wood Metal Bar Stool |
| Wood Metal Bar Stool |
| Sturdy Wood Metal Bar |
| Metal Bar Stool |
| Sturdy Wood Metal |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























