
Stella Chair - Set of 2 Gray By LumiSource
Enjoy the Mid-Century style and comfort of the Stella Chair by LumiSource. A padded backrest and seat are upholstered in light grey fabric and accented by a walnut-finished bent wood back and legs. Available in various colors, choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 22.5"L × 19.5"W × 34.5"H |
| Seat To Floor | 17" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 17" |
| Backrest Height | 15.5" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Chrome Metal, Walnut Wood, Light Grey Fabric |
| Product SKU: | CH-STLA-HLF2 CHRWLLGY2 |
| Product UPC: | 681144206130 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Mid-century modern styling |
| Stylish fabric upholstery |
| Padded seat and open backrest |
| Sleek walnut wood back |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images














Stella Chair - Set of 2 Gray By LumiSource
Enjoy the Mid-Century style and comfort of the Stella Chair by LumiSource. A padded backrest and seat are upholstered in light grey fabric and accented by a walnut-finished bent wood back and legs. Available in various colors, choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 22.5"L × 19.5"W × 34.5"H |
| Seat To Floor | 17" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 17" |
| Backrest Height | 15.5" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Chrome Metal, Walnut Wood, Light Grey Fabric |
| Product SKU: | CH-STLA-HLF2 CHRWLLGY2 |
| Product UPC: | 681144206130 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Mid-century modern styling |
| Stylish fabric upholstery |
| Padded seat and open backrest |
| Sleek walnut wood back |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enjoy the Mid-Century style and comfort of the Stella Chair by LumiSource. A padded backrest and seat are upholstered in light grey fabric and accented by a walnut-finished bent wood back and legs. Available in various colors, choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 22.5"L × 19.5"W × 34.5"H |
| Seat To Floor | 17" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 17" |
| Backrest Height | 15.5" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Chrome Metal, Walnut Wood, Light Grey Fabric |
| Product SKU: | CH-STLA-HLF2 CHRWLLGY2 |
| Product UPC: | 681144206130 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Mid-century modern styling |
| Stylish fabric upholstery |
| Padded seat and open backrest |
| Sleek walnut wood back |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























