
Stella Adjustable Barstool - Set of 2 Cream By LumiSource
With its peek-a-boo wood back, the Stella Adjustable Barstool by LumiSource is both playful and refined, spirited and sophisticated. Add the understated wood armrests, fabric seat, and adjustable metal base, this design is perfect for any space or decor style. Available in various color.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 21"L × 19.75"W × 37.75-46.5"H |
| Seat To Floor | 25-34" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 15.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 12" |
| Seat To Back Angle | 101° |
| Base Length | 17.5" |
| Base Width | 17.5" |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Bent Wood |
| Product Color: | Chrome Metal, Natural Wood, Cream Fabric |
| Product SKU: | BS-STELLA-RNT2 CHRNACR2 |
| Product UPC: | 681144211745 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| Stylish fabric upholstery with sleek wood back |
| Chrome metal base with rounded "t" footrest |
| Includes two barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images













Stella Adjustable Barstool - Set of 2 Cream By LumiSource
With its peek-a-boo wood back, the Stella Adjustable Barstool by LumiSource is both playful and refined, spirited and sophisticated. Add the understated wood armrests, fabric seat, and adjustable metal base, this design is perfect for any space or decor style. Available in various color.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 21"L × 19.75"W × 37.75-46.5"H |
| Seat To Floor | 25-34" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 15.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 12" |
| Seat To Back Angle | 101° |
| Base Length | 17.5" |
| Base Width | 17.5" |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Bent Wood |
| Product Color: | Chrome Metal, Natural Wood, Cream Fabric |
| Product SKU: | BS-STELLA-RNT2 CHRNACR2 |
| Product UPC: | 681144211745 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| Stylish fabric upholstery with sleek wood back |
| Chrome metal base with rounded "t" footrest |
| Includes two barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With its peek-a-boo wood back, the Stella Adjustable Barstool by LumiSource is both playful and refined, spirited and sophisticated. Add the understated wood armrests, fabric seat, and adjustable metal base, this design is perfect for any space or decor style. Available in various color.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 21"L × 19.75"W × 37.75-46.5"H |
| Seat To Floor | 25-34" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 15.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 12" |
| Seat To Back Angle | 101° |
| Base Length | 17.5" |
| Base Width | 17.5" |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Bent Wood |
| Product Color: | Chrome Metal, Natural Wood, Cream Fabric |
| Product SKU: | BS-STELLA-RNT2 CHRNACR2 |
| Product UPC: | 681144211745 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| Stylish fabric upholstery with sleek wood back |
| Chrome metal base with rounded "t" footrest |
| Includes two barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























