
Stella 30" Fixed-Height Barstool - Set of 2 Cream By LumiSource
With its peek-a-boo wood back, the Stella Barstool by LumiSource is both playful and refined, spirited and sophisticated. Add the sleek wood seat back, fabric upholstery, and bent wood tapered legs, this design is perfect for any space or decor style.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 22"L × 22"W × 41.25"H |
| Seat To Floor | 29.75" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 15.5" |
| Seat To Footrest | 17.5" |
| Backrest Height | 12" |
| Seat To Back Angle | 101° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Natural Wood, Cream Fabric, Black Metal |
| Product SKU: | B30-STELLA-GRTZX2 NANACR2 |
| Product UPC: | 681144198251 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Fixed bar height with 360-degree swivel |
| Cushioned seat upholstered in fabric |
| Bent wood legs with square black metal footrest |
| Includes two barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images















































Stella 30" Fixed-Height Barstool - Set of 2 Cream By LumiSource
With its peek-a-boo wood back, the Stella Barstool by LumiSource is both playful and refined, spirited and sophisticated. Add the sleek wood seat back, fabric upholstery, and bent wood tapered legs, this design is perfect for any space or decor style.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 22"L × 22"W × 41.25"H |
| Seat To Floor | 29.75" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 15.5" |
| Seat To Footrest | 17.5" |
| Backrest Height | 12" |
| Seat To Back Angle | 101° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Natural Wood, Cream Fabric, Black Metal |
| Product SKU: | B30-STELLA-GRTZX2 NANACR2 |
| Product UPC: | 681144198251 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Fixed bar height with 360-degree swivel |
| Cushioned seat upholstered in fabric |
| Bent wood legs with square black metal footrest |
| Includes two barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With its peek-a-boo wood back, the Stella Barstool by LumiSource is both playful and refined, spirited and sophisticated. Add the sleek wood seat back, fabric upholstery, and bent wood tapered legs, this design is perfect for any space or decor style.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 22"L × 22"W × 41.25"H |
| Seat To Floor | 29.75" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 15.5" |
| Seat To Footrest | 17.5" |
| Backrest Height | 12" |
| Seat To Back Angle | 101° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Natural Wood, Cream Fabric, Black Metal |
| Product SKU: | B30-STELLA-GRTZX2 NANACR2 |
| Product UPC: | 681144198251 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Fixed bar height with 360-degree swivel |
| Cushioned seat upholstered in fabric |
| Bent wood legs with square black metal footrest |
| Includes two barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























