
Stella 24" Fixed Height Counter Stool - Set of 2 Gray By LumiSource
With its peek-a-boo wood back, the Stella Counter Stool by LumiSource is both playful and refined, spirited and sophisticated. Add the understated wood armrests, fabric seat, and bentwood tapered legs, this design is perfect for any space or decor style.
Specifications
| Product Dimensions | 34.5 H x 22 W x 22.75 L |
| Seat To Floor | 24" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 15.5" |
| Seat To Footrest | 17.5" |
| Backrest Height | 12" |
| Seat To Back Angle | 101° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Bent Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Light Grey Fabric, Black Metal |
| Product SKU: | B24-STELLA2-SWVX WLLGY2 |
| Product UPC: | 681144145989 |
| Shipping Type: | |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Fixed counter height |
| 360 degree swivel |
| Cushioned seat upholstered in fabric |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $330.00
-65%$330.00
$115.50More Images









Stella 24" Fixed Height Counter Stool - Set of 2 Gray By LumiSource
With its peek-a-boo wood back, the Stella Counter Stool by LumiSource is both playful and refined, spirited and sophisticated. Add the understated wood armrests, fabric seat, and bentwood tapered legs, this design is perfect for any space or decor style.
Specifications
| Product Dimensions | 34.5 H x 22 W x 22.75 L |
| Seat To Floor | 24" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 15.5" |
| Seat To Footrest | 17.5" |
| Backrest Height | 12" |
| Seat To Back Angle | 101° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Bent Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Light Grey Fabric, Black Metal |
| Product SKU: | B24-STELLA2-SWVX WLLGY2 |
| Product UPC: | 681144145989 |
| Shipping Type: | |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Fixed counter height |
| 360 degree swivel |
| Cushioned seat upholstered in fabric |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With its peek-a-boo wood back, the Stella Counter Stool by LumiSource is both playful and refined, spirited and sophisticated. Add the understated wood armrests, fabric seat, and bentwood tapered legs, this design is perfect for any space or decor style.
Specifications
| Product Dimensions | 34.5 H x 22 W x 22.75 L |
| Seat To Floor | 24" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 15.5" |
| Seat To Footrest | 17.5" |
| Backrest Height | 12" |
| Seat To Back Angle | 101° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Bent Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Light Grey Fabric, Black Metal |
| Product SKU: | B24-STELLA2-SWVX WLLGY2 |
| Product UPC: | 681144145989 |
| Shipping Type: | |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Fixed counter height |
| 360 degree swivel |
| Cushioned seat upholstered in fabric |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























