
Square Solid Wood Top & Legs Coffee Table wMetal Bracing By Homeroots
Is A Stunning, Square-Shaped Coffee Table Featuring A Medium-Brown Stained, Wooden Top That Is Supported By An Angular, Four-Legged Base With Metal Cross-Bracing For Added Stability. This Functional And Stylish Coffee Table Fits Perfectly In Spaces Based On The Lakeside
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 40in W x 40in D x 14.75in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Light Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 376271 |
| Product UPC: | 4512822895314 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Legs Coffee Table Wmetal Bracing |
| Coffee Table Wmetal Bracing |
| Solid Wood Legs Coffee Table |
| Wood Legs Coffee Table Wmetal |
| Square Solid Wood Legs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Square Solid Wood Top & Legs Coffee Table wMetal Bracing By Homeroots
Is A Stunning, Square-Shaped Coffee Table Featuring A Medium-Brown Stained, Wooden Top That Is Supported By An Angular, Four-Legged Base With Metal Cross-Bracing For Added Stability. This Functional And Stylish Coffee Table Fits Perfectly In Spaces Based On The Lakeside
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 40in W x 40in D x 14.75in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Light Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 376271 |
| Product UPC: | 4512822895314 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Legs Coffee Table Wmetal Bracing |
| Coffee Table Wmetal Bracing |
| Solid Wood Legs Coffee Table |
| Wood Legs Coffee Table Wmetal |
| Square Solid Wood Legs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Is A Stunning, Square-Shaped Coffee Table Featuring A Medium-Brown Stained, Wooden Top That Is Supported By An Angular, Four-Legged Base With Metal Cross-Bracing For Added Stability. This Functional And Stylish Coffee Table Fits Perfectly In Spaces Based On The Lakeside
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 40in W x 40in D x 14.75in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Light Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 376271 |
| Product UPC: | 4512822895314 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Legs Coffee Table Wmetal Bracing |
| Coffee Table Wmetal Bracing |
| Solid Wood Legs Coffee Table |
| Wood Legs Coffee Table Wmetal |
| Square Solid Wood Legs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























