
Square Solid Wood Table and Base Coffee Table By Homeroots
Add beautiful industrial theme to your home with this exceptional coffee table. Made of reclaimed wood with alluring brown finish, the table is sure to catch everyones attention. There are square grooves beneath the top that resemble drawers for more definition. Balanced on sturdy base, this table provides a lovely way to serve beverages or display magazines in the living room and will add variation to your decor.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 50in W x 50in D x 13in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Solid Manufactured Wood |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 376293 |
| Product UPC: | 4512822894775 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Wood Table Base Coffee Table |
| Square Solid Wood Table Base |
| Table Base Coffee Table |
| Solid Wood Table Base Coffee |
| Square Solid Wood Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Square Solid Wood Table and Base Coffee Table By Homeroots
Add beautiful industrial theme to your home with this exceptional coffee table. Made of reclaimed wood with alluring brown finish, the table is sure to catch everyones attention. There are square grooves beneath the top that resemble drawers for more definition. Balanced on sturdy base, this table provides a lovely way to serve beverages or display magazines in the living room and will add variation to your decor.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 50in W x 50in D x 13in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Solid Manufactured Wood |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 376293 |
| Product UPC: | 4512822894775 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Wood Table Base Coffee Table |
| Square Solid Wood Table Base |
| Table Base Coffee Table |
| Solid Wood Table Base Coffee |
| Square Solid Wood Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add beautiful industrial theme to your home with this exceptional coffee table. Made of reclaimed wood with alluring brown finish, the table is sure to catch everyones attention. There are square grooves beneath the top that resemble drawers for more definition. Balanced on sturdy base, this table provides a lovely way to serve beverages or display magazines in the living room and will add variation to your decor.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 50in W x 50in D x 13in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Solid Manufactured Wood |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 376293 |
| Product UPC: | 4512822894775 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Wood Table Base Coffee Table |
| Square Solid Wood Table Base |
| Table Base Coffee Table |
| Solid Wood Table Base Coffee |
| Square Solid Wood Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























