
Solid Back Walnut Grain Finish And Gray Dining Chair By Homeroots
Dine with luxury and comfort on this elegant dining chair. Constructed with modern taste in mind and standard dining height, this chair keeps you in the right posture for meals and also complements your decor. Its seat is upholstered in soft, light gray/taupe cushion. Contrasting walnut back and legs make it even more alluring. Add it to your dining collection for a beautiful setting. Dimensions: 19" X 21.5" X 43.5".
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 19in W x 21.5in D x 43.5in H |
| Product Material: | High Gloss |
| Wood Species: | Alder |
| Leg Material: | Solid Wood |
| Finish: | High Gloss |
| Product Color: | Gray |
| Leg Color: | Espresso Brown |
| Number of Chairs Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512839469355 |
| Product SKU: | 366368 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Grain Finish Gray Dining Chair |
| Solid Walnut Grain Finish |
| Walnut Grain Finish Gray Dining |
| Solid Walnut Grain Finish Gray |
| Walnut Grain Finish |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Solid Back Walnut Grain Finish And Gray Dining Chair By Homeroots
Dine with luxury and comfort on this elegant dining chair. Constructed with modern taste in mind and standard dining height, this chair keeps you in the right posture for meals and also complements your decor. Its seat is upholstered in soft, light gray/taupe cushion. Contrasting walnut back and legs make it even more alluring. Add it to your dining collection for a beautiful setting. Dimensions: 19" X 21.5" X 43.5".
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 19in W x 21.5in D x 43.5in H |
| Product Material: | High Gloss |
| Wood Species: | Alder |
| Leg Material: | Solid Wood |
| Finish: | High Gloss |
| Product Color: | Gray |
| Leg Color: | Espresso Brown |
| Number of Chairs Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512839469355 |
| Product SKU: | 366368 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Grain Finish Gray Dining Chair |
| Solid Walnut Grain Finish |
| Walnut Grain Finish Gray Dining |
| Solid Walnut Grain Finish Gray |
| Walnut Grain Finish |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dine with luxury and comfort on this elegant dining chair. Constructed with modern taste in mind and standard dining height, this chair keeps you in the right posture for meals and also complements your decor. Its seat is upholstered in soft, light gray/taupe cushion. Contrasting walnut back and legs make it even more alluring. Add it to your dining collection for a beautiful setting. Dimensions: 19" X 21.5" X 43.5".
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 19in W x 21.5in D x 43.5in H |
| Product Material: | High Gloss |
| Wood Species: | Alder |
| Leg Material: | Solid Wood |
| Finish: | High Gloss |
| Product Color: | Gray |
| Leg Color: | Espresso Brown |
| Number of Chairs Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512839469355 |
| Product SKU: | 366368 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Grain Finish Gray Dining Chair |
| Solid Walnut Grain Finish |
| Walnut Grain Finish Gray Dining |
| Solid Walnut Grain Finish Gray |
| Walnut Grain Finish |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























