
Smoked Glass Globe Shade with Vintage Edison Bulb and Matte Black Metal Wall Lamp By Homeroots
Smoked Glass Globe Shade with Vintage Edison Bulb and Matte Black Metal Wall Lamp By Homeroots
Set the mood with this wall lamp. Included with this purchase, is a vintage style Edison bulb with a unique globe shape that mirrors the shape of a beautiful smoked glass shade. A matte black metal finish and a black fabric covered cord adds contemporary edge. With both hardwire and plug-in capabilities, this wall lamp is for everyone!
Specifications
| Product Category: | Wall Lamps |
| Product Dimensions: | 7.5in W x 12in D x 12.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Matte Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372577 |
| Product UPC: | 4512839459486 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Smoked Glass Globe Shade with Vintage Edison Bulb and Matte Black Metal Wall Lamp By Homeroots
Set the mood with this wall lamp. Included with this purchase, is a vintage style Edison bulb with a unique globe shape that mirrors the shape of a beautiful smoked glass shade. A matte black metal finish and a black fabric covered cord adds contemporary edge. With both hardwire and plug-in capabilities, this wall lamp is for everyone!
Specifications
| Product Category: | Wall Lamps |
| Product Dimensions: | 7.5in W x 12in D x 12.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Matte Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372577 |
| Product UPC: | 4512839459486 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Set the mood with this wall lamp. Included with this purchase, is a vintage style Edison bulb with a unique globe shape that mirrors the shape of a beautiful smoked glass shade. A matte black metal finish and a black fabric covered cord adds contemporary edge. With both hardwire and plug-in capabilities, this wall lamp is for everyone!
Specifications
| Product Category: | Wall Lamps |
| Product Dimensions: | 7.5in W x 12in D x 12.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Matte Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372577 |
| Product UPC: | 4512839459486 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy






















