
Small Glass Tilted Pitcher (Min 2) By Kalalou
Just in time for your seasonal sangria and floral arrangements! Ideal as a vase or drink pitcher, these glass pieces are handcrafted in Colombia. Lovely gifts for bridal showers and housewarmings.
Specifications
| Product Dimensions: | 5" x 5" x 8"t |
| Product Color: | Clear |
| Product Material: | Recycled Glass |
| Product Finish: | Transparent |
| Construction: | Hand Blown |
| Function: | Glass |
| Theme: | Transitional |
| Product SKU: | CV5608K |
| Product UPC: | 841628118940 |
| Brand: | Kalalou |
Additional Information
| Mouthblown by skilled artisans in Colombia. |
| Care Instructions - Handwash with soft sponge and mild detergent using lukewarm water. Wipe dry with soft cloth. |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Small Glass Tilted Pitcher (Min 2) By Kalalou
Just in time for your seasonal sangria and floral arrangements! Ideal as a vase or drink pitcher, these glass pieces are handcrafted in Colombia. Lovely gifts for bridal showers and housewarmings.
Specifications
| Product Dimensions: | 5" x 5" x 8"t |
| Product Color: | Clear |
| Product Material: | Recycled Glass |
| Product Finish: | Transparent |
| Construction: | Hand Blown |
| Function: | Glass |
| Theme: | Transitional |
| Product SKU: | CV5608K |
| Product UPC: | 841628118940 |
| Brand: | Kalalou |
Additional Information
| Mouthblown by skilled artisans in Colombia. |
| Care Instructions - Handwash with soft sponge and mild detergent using lukewarm water. Wipe dry with soft cloth. |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Just in time for your seasonal sangria and floral arrangements! Ideal as a vase or drink pitcher, these glass pieces are handcrafted in Colombia. Lovely gifts for bridal showers and housewarmings.
Specifications
| Product Dimensions: | 5" x 5" x 8"t |
| Product Color: | Clear |
| Product Material: | Recycled Glass |
| Product Finish: | Transparent |
| Construction: | Hand Blown |
| Function: | Glass |
| Theme: | Transitional |
| Product SKU: | CV5608K |
| Product UPC: | 841628118940 |
| Brand: | Kalalou |
Additional Information
| Mouthblown by skilled artisans in Colombia. |
| Care Instructions - Handwash with soft sponge and mild detergent using lukewarm water. Wipe dry with soft cloth. |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























