
Sleek 51' Black 6 Drawer Chest Dresser By Homeroots
This offers a sophisticated look, clean lines and contemporary style. This black chest features six drawers, with the second drawer being a Felt-Lined jewelry drawer with compartments and front panel with crystal like inserts. Add this chest to your bedroom to provide an elegant style that will bring you a perfect sleek design.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 51 H x 34 W x 17 D |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 348187 |
| Product UPC: | 4512839708393 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Drawer Chest Dresser |
| 51 Black Drawer Chest Dresser |
| Drawer Chest Dresser |
| Sleek 51 Black Drawer Chest |
| Sleek 51 Black Drawer |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $609.89
-65%$609.89
$213.46More Images


Sleek 51' Black 6 Drawer Chest Dresser By Homeroots
This offers a sophisticated look, clean lines and contemporary style. This black chest features six drawers, with the second drawer being a Felt-Lined jewelry drawer with compartments and front panel with crystal like inserts. Add this chest to your bedroom to provide an elegant style that will bring you a perfect sleek design.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 51 H x 34 W x 17 D |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 348187 |
| Product UPC: | 4512839708393 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Drawer Chest Dresser |
| 51 Black Drawer Chest Dresser |
| Drawer Chest Dresser |
| Sleek 51 Black Drawer Chest |
| Sleek 51 Black Drawer |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This offers a sophisticated look, clean lines and contemporary style. This black chest features six drawers, with the second drawer being a Felt-Lined jewelry drawer with compartments and front panel with crystal like inserts. Add this chest to your bedroom to provide an elegant style that will bring you a perfect sleek design.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 51 H x 34 W x 17 D |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 348187 |
| Product UPC: | 4512839708393 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Drawer Chest Dresser |
| 51 Black Drawer Chest Dresser |
| Drawer Chest Dresser |
| Sleek 51 Black Drawer Chest |
| Sleek 51 Black Drawer |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























