
Silver Mirrored Writing Desk with Drawers By Homeroots
An epitome of regal excellence, the Silver Mirrored Writing Desk with Drawers is emcompassed with sophistication. The urban chic desk reflects a futuristic metallic silver look gracefully combined with intricately carved square tapered legs. Every surface of the desk is covered with shimmering tiles providing a glistening appeal. Faux crystal knobs reveal two spacious drawers which are ideal for all your desktop storage needs. A classic choice to upgrade your contemporary decor, the glamourous desk truly deserves an audience of it's own. 29" x 47" x 21"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29 H x 47 W x 21 D |
| Product Color: | Silver |
| Product Material: | eng wood,non-woven fabric,fir, mirror |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Contemporary,urban industrial style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402053 |
| Product UPC: | 808230103689 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Glenview Glam Mirrored Writing Desk |
| Glam Mirrored Writing Desk Drawers |
| Glam Mirrored Writing Desk |
| Mirrored Writing Desk Drawers |
| Mirrored Writing Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $588.16
-65%$588.16
$205.86More Images








Silver Mirrored Writing Desk with Drawers By Homeroots
An epitome of regal excellence, the Silver Mirrored Writing Desk with Drawers is emcompassed with sophistication. The urban chic desk reflects a futuristic metallic silver look gracefully combined with intricately carved square tapered legs. Every surface of the desk is covered with shimmering tiles providing a glistening appeal. Faux crystal knobs reveal two spacious drawers which are ideal for all your desktop storage needs. A classic choice to upgrade your contemporary decor, the glamourous desk truly deserves an audience of it's own. 29" x 47" x 21"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29 H x 47 W x 21 D |
| Product Color: | Silver |
| Product Material: | eng wood,non-woven fabric,fir, mirror |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Contemporary,urban industrial style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402053 |
| Product UPC: | 808230103689 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Glenview Glam Mirrored Writing Desk |
| Glam Mirrored Writing Desk Drawers |
| Glam Mirrored Writing Desk |
| Mirrored Writing Desk Drawers |
| Mirrored Writing Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An epitome of regal excellence, the Silver Mirrored Writing Desk with Drawers is emcompassed with sophistication. The urban chic desk reflects a futuristic metallic silver look gracefully combined with intricately carved square tapered legs. Every surface of the desk is covered with shimmering tiles providing a glistening appeal. Faux crystal knobs reveal two spacious drawers which are ideal for all your desktop storage needs. A classic choice to upgrade your contemporary decor, the glamourous desk truly deserves an audience of it's own. 29" x 47" x 21"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29 H x 47 W x 21 D |
| Product Color: | Silver |
| Product Material: | eng wood,non-woven fabric,fir, mirror |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Contemporary,urban industrial style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402053 |
| Product UPC: | 808230103689 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Glenview Glam Mirrored Writing Desk |
| Glam Mirrored Writing Desk Drawers |
| Glam Mirrored Writing Desk |
| Mirrored Writing Desk Drawers |
| Mirrored Writing Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























