
Silver Marble Wood Coffee Table By Homeroots
Give your room an exceptional interior design with this coffee table. It is crafted with durable pieces of wood and poly-resin. It features a hexagon shape and gray marble top resting on a sturdy open wood base. These are some of the details that gives this table such an exceptional aesthetic. This table is also embellished with other intriguing trimmings that help it smoothly blend with existing decor. The table is rendered in a rich marble and silver finish. It is sleek and smoothly streamlined form is a clear reflection of excellent craftsmanship. It is available in the dimension of 20 by 40 by 18 inches.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 20in W x 40in D x 18in H |
| Product Material: | Marble |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Faux Marble |
| Wood Species: | Pine |
| Finish: | Marble & Silver |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Hexagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 347428 |
| Product UPC: | 4512839712765 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Silver Marble Wood Coffee Table |
| Marble Wood Coffee Table |
| Wood Coffee Table |
| 18 Silver Marble Wood Coffee |
| 40 18 Silver Marble Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $488.08
-65%$488.08
$170.83More Images


Silver Marble Wood Coffee Table By Homeroots
Give your room an exceptional interior design with this coffee table. It is crafted with durable pieces of wood and poly-resin. It features a hexagon shape and gray marble top resting on a sturdy open wood base. These are some of the details that gives this table such an exceptional aesthetic. This table is also embellished with other intriguing trimmings that help it smoothly blend with existing decor. The table is rendered in a rich marble and silver finish. It is sleek and smoothly streamlined form is a clear reflection of excellent craftsmanship. It is available in the dimension of 20 by 40 by 18 inches.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 20in W x 40in D x 18in H |
| Product Material: | Marble |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Faux Marble |
| Wood Species: | Pine |
| Finish: | Marble & Silver |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Hexagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 347428 |
| Product UPC: | 4512839712765 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Silver Marble Wood Coffee Table |
| Marble Wood Coffee Table |
| Wood Coffee Table |
| 18 Silver Marble Wood Coffee |
| 40 18 Silver Marble Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give your room an exceptional interior design with this coffee table. It is crafted with durable pieces of wood and poly-resin. It features a hexagon shape and gray marble top resting on a sturdy open wood base. These are some of the details that gives this table such an exceptional aesthetic. This table is also embellished with other intriguing trimmings that help it smoothly blend with existing decor. The table is rendered in a rich marble and silver finish. It is sleek and smoothly streamlined form is a clear reflection of excellent craftsmanship. It is available in the dimension of 20 by 40 by 18 inches.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 20in W x 40in D x 18in H |
| Product Material: | Marble |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Faux Marble |
| Wood Species: | Pine |
| Finish: | Marble & Silver |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Hexagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 347428 |
| Product UPC: | 4512839712765 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Silver Marble Wood Coffee Table |
| Marble Wood Coffee Table |
| Wood Coffee Table |
| 18 Silver Marble Wood Coffee |
| 40 18 Silver Marble Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























