
Shiraz Chair Cream By LumiSource
Add a dynamic twist to your living space with the Shiraz Chair by LumiSource. Plush padding and velvet upholstery are accented by a stylish gold frame, making for a stylish combination. Available in a variety of color options, choose the one that fits your space.
Specifications
| Product Dimensions | 30.5 H x 24 W x 25 L |
| Seat To Floor | 18" |
| Seat Depth | 19" |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Backrest Height | 14" |
| Armrest Height | 5" |
| Armrest Length | 13" |
| Seat To Back Angle | 103° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Painted Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Black Velvet |
| Product SKU: | CH-SHIRAZ AUVBK |
| Product UPC: | 681144135379 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary/glam styling |
| Stylish velvet upholstery |
| Padded seat and backrest |
| Gold metal legs |
| Versatile use |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



























Shiraz Chair Cream By LumiSource
Add a dynamic twist to your living space with the Shiraz Chair by LumiSource. Plush padding and velvet upholstery are accented by a stylish gold frame, making for a stylish combination. Available in a variety of color options, choose the one that fits your space.
Specifications
| Product Dimensions | 30.5 H x 24 W x 25 L |
| Seat To Floor | 18" |
| Seat Depth | 19" |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Backrest Height | 14" |
| Armrest Height | 5" |
| Armrest Length | 13" |
| Seat To Back Angle | 103° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Painted Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Black Velvet |
| Product SKU: | CH-SHIRAZ AUVBK |
| Product UPC: | 681144135379 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary/glam styling |
| Stylish velvet upholstery |
| Padded seat and backrest |
| Gold metal legs |
| Versatile use |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add a dynamic twist to your living space with the Shiraz Chair by LumiSource. Plush padding and velvet upholstery are accented by a stylish gold frame, making for a stylish combination. Available in a variety of color options, choose the one that fits your space.
Specifications
| Product Dimensions | 30.5 H x 24 W x 25 L |
| Seat To Floor | 18" |
| Seat Depth | 19" |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Backrest Height | 14" |
| Armrest Height | 5" |
| Armrest Length | 13" |
| Seat To Back Angle | 103° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Painted Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Black Velvet |
| Product SKU: | CH-SHIRAZ AUVBK |
| Product UPC: | 681144135379 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary/glam styling |
| Stylish velvet upholstery |
| Padded seat and backrest |
| Gold metal legs |
| Versatile use |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























