
Ship Wheel By Homeroots - 364331
This 30 inch ship wheel is made from the finest quality of rosewood. Its center is fitted with a golden brass hub. The ship wheel comes with brass handles. These brass handles show that it originally belonged to a high ranking naval ship. It is a beautiful piece that would be perfect for the home, office, or even on your own boat. It comes in a natural shiny wood finish. The item dimensions are: L: 30 inches, W: 30 inches, H: 2 inches.
Specifications
| Product Dimensions: | 2" H x 30" W x 30" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364331 |
| Product UPC: | 4512839551845 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Ship Wheel By Homeroots - 364331
This 30 inch ship wheel is made from the finest quality of rosewood. Its center is fitted with a golden brass hub. The ship wheel comes with brass handles. These brass handles show that it originally belonged to a high ranking naval ship. It is a beautiful piece that would be perfect for the home, office, or even on your own boat. It comes in a natural shiny wood finish. The item dimensions are: L: 30 inches, W: 30 inches, H: 2 inches.
Specifications
| Product Dimensions: | 2" H x 30" W x 30" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364331 |
| Product UPC: | 4512839551845 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This 30 inch ship wheel is made from the finest quality of rosewood. Its center is fitted with a golden brass hub. The ship wheel comes with brass handles. These brass handles show that it originally belonged to a high ranking naval ship. It is a beautiful piece that would be perfect for the home, office, or even on your own boat. It comes in a natural shiny wood finish. The item dimensions are: L: 30 inches, W: 30 inches, H: 2 inches.
Specifications
| Product Dimensions: | 2" H x 30" W x 30" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364331 |
| Product UPC: | 4512839551845 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























