
Shades of Brown and Gold Reclaimed Wooden Desk By Homeroots
Transitional in style the sleek yet rustic, Shades of Brown and Gold Reclaimed Wooden Desk definitely adds a sense of modern sensibility to your home. Displaying a beautiful blend of real wood, reclaimed wood, and veneer, this desk is a great way to present a chic polished design with a nod to industrial and rustic styling. Elegant goldtone metal brass accents elegantly contrast the natural shades of brown wooden drawers giving this desk a unique and special look. With a wide table space and two large drawers, its the ideal choice when it comes to working, studying, storing and organizing. 30.25" x 48" x 20"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 48 W x 20 D |
| Product Color: | Natural |
| Product Material: | Powder-coated iron,reclaimed fir,eng wood,birch |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402029 |
| Product UPC: | 808230103443 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Brown Gold Reclaimed Wooden Desk |
| Gold Reclaimed Wooden Desk |
| Reclaimed Wooden Desk |
| Shades Brown Gold Reclaimed Wooden |
| Brown Gold Reclaimed Wooden |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $626.30
-65%$626.30
$219.20More Images








Shades of Brown and Gold Reclaimed Wooden Desk By Homeroots
Transitional in style the sleek yet rustic, Shades of Brown and Gold Reclaimed Wooden Desk definitely adds a sense of modern sensibility to your home. Displaying a beautiful blend of real wood, reclaimed wood, and veneer, this desk is a great way to present a chic polished design with a nod to industrial and rustic styling. Elegant goldtone metal brass accents elegantly contrast the natural shades of brown wooden drawers giving this desk a unique and special look. With a wide table space and two large drawers, its the ideal choice when it comes to working, studying, storing and organizing. 30.25" x 48" x 20"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 48 W x 20 D |
| Product Color: | Natural |
| Product Material: | Powder-coated iron,reclaimed fir,eng wood,birch |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402029 |
| Product UPC: | 808230103443 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Brown Gold Reclaimed Wooden Desk |
| Gold Reclaimed Wooden Desk |
| Reclaimed Wooden Desk |
| Shades Brown Gold Reclaimed Wooden |
| Brown Gold Reclaimed Wooden |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Transitional in style the sleek yet rustic, Shades of Brown and Gold Reclaimed Wooden Desk definitely adds a sense of modern sensibility to your home. Displaying a beautiful blend of real wood, reclaimed wood, and veneer, this desk is a great way to present a chic polished design with a nod to industrial and rustic styling. Elegant goldtone metal brass accents elegantly contrast the natural shades of brown wooden drawers giving this desk a unique and special look. With a wide table space and two large drawers, its the ideal choice when it comes to working, studying, storing and organizing. 30.25" x 48" x 20"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 48 W x 20 D |
| Product Color: | Natural |
| Product Material: | Powder-coated iron,reclaimed fir,eng wood,birch |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402029 |
| Product UPC: | 808230103443 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Brown Gold Reclaimed Wooden Desk |
| Gold Reclaimed Wooden Desk |
| Reclaimed Wooden Desk |
| Shades Brown Gold Reclaimed Wooden |
| Brown Gold Reclaimed Wooden |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























