
Set Of Two Minimalist Light Gray Faux Faux Leather Chairs By Homeroots
The perfect combination of style and comfort are embodied in this Set of Two Minimalist Light Gray Leather Chairs. There are two chairs in this set which have sturdy steel frames with simple four legged bases in a silver finish. The seat of each chair sits on top a silver frame and is covered in a soft light gray faux leather. The seat seamlessly flows into the back support which is covered in the same light gray faux leather. These minimalist chairs will look great in your dining room, living room, or even as office chairs. 32.68" H x 18.9" W x 23.04" D
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 18.9in W x 23.04in D x 32.68in H |
| Product Material: | Stainless Steel And Faux Leather |
| Wood Species: | Not wood |
| Leg Material: | Metal |
| Product Color: | Gray |
| Leg Color: | Silver |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230090231 |
| Product SKU: | 400708 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Gray Faux Faux Leather Chairs |
| Faux Leather Chairs |
| Faux Faux Leather Chairs |
| Minimalist Light Gray Faux Faux |
| Light Gray Faux Faux Leather |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $367.41
-65%$367.41
$128.59More Images




















Set Of Two Minimalist Light Gray Faux Faux Leather Chairs By Homeroots
The perfect combination of style and comfort are embodied in this Set of Two Minimalist Light Gray Leather Chairs. There are two chairs in this set which have sturdy steel frames with simple four legged bases in a silver finish. The seat of each chair sits on top a silver frame and is covered in a soft light gray faux leather. The seat seamlessly flows into the back support which is covered in the same light gray faux leather. These minimalist chairs will look great in your dining room, living room, or even as office chairs. 32.68" H x 18.9" W x 23.04" D
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 18.9in W x 23.04in D x 32.68in H |
| Product Material: | Stainless Steel And Faux Leather |
| Wood Species: | Not wood |
| Leg Material: | Metal |
| Product Color: | Gray |
| Leg Color: | Silver |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230090231 |
| Product SKU: | 400708 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Gray Faux Faux Leather Chairs |
| Faux Leather Chairs |
| Faux Faux Leather Chairs |
| Minimalist Light Gray Faux Faux |
| Light Gray Faux Faux Leather |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The perfect combination of style and comfort are embodied in this Set of Two Minimalist Light Gray Leather Chairs. There are two chairs in this set which have sturdy steel frames with simple four legged bases in a silver finish. The seat of each chair sits on top a silver frame and is covered in a soft light gray faux leather. The seat seamlessly flows into the back support which is covered in the same light gray faux leather. These minimalist chairs will look great in your dining room, living room, or even as office chairs. 32.68" H x 18.9" W x 23.04" D
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 18.9in W x 23.04in D x 32.68in H |
| Product Material: | Stainless Steel And Faux Leather |
| Wood Species: | Not wood |
| Leg Material: | Metal |
| Product Color: | Gray |
| Leg Color: | Silver |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230090231 |
| Product SKU: | 400708 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Gray Faux Faux Leather Chairs |
| Faux Leather Chairs |
| Faux Faux Leather Chairs |
| Minimalist Light Gray Faux Faux |
| Light Gray Faux Faux Leather |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























