
Set of Two Gray Velvet Modern Dining Chairs By Homeroots
A perfect choice for an elegant dining room, the Gray Velvet Modern Dining Chair Set of 2 is an exquisite dining chair with a high backrest.
Built to last, this chair is made of velvet stretched on a durable solid wood frame with a thick cushion. The deep tufting on the seat and black legs just add a ton of modern excellence. 41" H x 20" W x 28" D
Specifications
| Product Dimensions: | 41" H x 20" W x 28" D |
| Product Color: | Grey |
| Product Material: | Velvet, Steel |
| Product Shipping: | LTL |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 472176 |
| Product UPC: | 606114578468 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $867.04
-65%$867.04
$303.46More Images



Set of Two Gray Velvet Modern Dining Chairs By Homeroots
A perfect choice for an elegant dining room, the Gray Velvet Modern Dining Chair Set of 2 is an exquisite dining chair with a high backrest.
Built to last, this chair is made of velvet stretched on a durable solid wood frame with a thick cushion. The deep tufting on the seat and black legs just add a ton of modern excellence. 41" H x 20" W x 28" D
Specifications
| Product Dimensions: | 41" H x 20" W x 28" D |
| Product Color: | Grey |
| Product Material: | Velvet, Steel |
| Product Shipping: | LTL |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 472176 |
| Product UPC: | 606114578468 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A perfect choice for an elegant dining room, the Gray Velvet Modern Dining Chair Set of 2 is an exquisite dining chair with a high backrest.
Built to last, this chair is made of velvet stretched on a durable solid wood frame with a thick cushion. The deep tufting on the seat and black legs just add a ton of modern excellence. 41" H x 20" W x 28" D
Specifications
| Product Dimensions: | 41" H x 20" W x 28" D |
| Product Color: | Grey |
| Product Material: | Velvet, Steel |
| Product Shipping: | LTL |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 472176 |
| Product UPC: | 606114578468 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























