
Set of Two Gray Leather and Steel Bar Stools By Homeroots
With this Set of Two Gray Leather and Steel Bar Stools you can add the perfect touch of minimalistic design and comfort to any seating space in your home. The frame of each stool is made from stainless steel in an open simple four legged design with a three sided footrest attached to it. On top there is an armless seat with a back support which are covered in a gray colored leather with white stitched piping around the edge. These simple yet unique bar height stools can be used in your dining room, your kitchen, or your game room. 40.56" H x 17.33" W x 21.26" D
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 17.33in W x 21.26in D x 40.56in H |
| Product Material: | Leathette |
| Frame Material: | Steel |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Gray |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400589 |
| Product UPC: | 808230089044 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $631.73
-65%$631.73
$221.11Set of Two Gray Leather and Steel Bar Stools By Homeroots
With this Set of Two Gray Leather and Steel Bar Stools you can add the perfect touch of minimalistic design and comfort to any seating space in your home. The frame of each stool is made from stainless steel in an open simple four legged design with a three sided footrest attached to it. On top there is an armless seat with a back support which are covered in a gray colored leather with white stitched piping around the edge. These simple yet unique bar height stools can be used in your dining room, your kitchen, or your game room. 40.56" H x 17.33" W x 21.26" D
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 17.33in W x 21.26in D x 40.56in H |
| Product Material: | Leathette |
| Frame Material: | Steel |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Gray |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400589 |
| Product UPC: | 808230089044 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With this Set of Two Gray Leather and Steel Bar Stools you can add the perfect touch of minimalistic design and comfort to any seating space in your home. The frame of each stool is made from stainless steel in an open simple four legged design with a three sided footrest attached to it. On top there is an armless seat with a back support which are covered in a gray colored leather with white stitched piping around the edge. These simple yet unique bar height stools can be used in your dining room, your kitchen, or your game room. 40.56" H x 17.33" W x 21.26" D
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 17.33in W x 21.26in D x 40.56in H |
| Product Material: | Leathette |
| Frame Material: | Steel |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Gray |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400589 |
| Product UPC: | 808230089044 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























